آزمایش‌های لازم برای کودکان

آزمایش‌های لازم برای کودکان
آزمایش‌های لازم برای کودکان در سنین نوزادی و شیرخوارگی (۰-۲ سالگی):

دوران نوزادی به دو بخش، بدو تولد تا پایان یک ‌ماهگی و پایان یک ‌ماهگی تا ۲۴ ماهگی تقسیم می‌گردد. هدف از انجام آزمایش های لازم برای کودکان در این دوران، بررسی برخی از بیماری‌های متابولیک در نوزادان و اختلالات هورمونی و بیماری‌های خونی است، که در صورت تشخیص به ‌موقع می‌توان از بروز بسیاری از اختلالات در بزرگسالی جلوگیری کرد و یا در برخی موارد از شدت آن کم کرد.

مهم‌ترین بیماری‌ها و آزمایش‌های لازم برای کودکان در سنین نوزادی و شیرخوارگی عبارت‌اند از:

•هیپوتیروئیدی مادرزادی (کم‌کاری مادرزادی تیروئید): مهم‌ترین شیوه تشخیص این بیماری انجام آزمایشTSH است. البته برخی از پزشکان معتقدند که بهتر است مجموعه آزمایش‌های T4، T3 و TSH به‌طورهم‌زمان انجام شود.

•فنیل کتونوری یا اختلال ژنتیکی: (PKU) یکی از شیوه‌های معمول تشخیص این بیماری، تعیین فنیل آلانین سرم و ادرار است.

•گالاکتوزومی و فروکتوزمی: بررسی قندهای احیاکننده در ادرار نوزاد می‌تواند در تشخیص به‌موقع این بیماری بسیار مؤثر باشد.

•بیماری شربت افرا (MSUD) توسط تست ACY Profile شیوه‌ی تشخیص این بیماری جستجوی اسیدهای آمینه خاص در ادرار نوزاد می‌باشد.

•بیماری فاویسم (حساسیت به باقالی، نفتالین و ترکیبات مشابه و برخی داروها) توسط تست G6PD برای تشخیص این بیماری نیاز است آنزیم مربوطه در خون نوزاد به‌طور دقیق اندازه‌گیری شود.

•رشد مادرزادی بیش‌ازحد قشر غدد فوق کلیوی

•زردی یکی از شایعترین مشکلات و یکی از مهمترین علل بستری نوزادان می باشد، 60% نوزادان رسیده و 80% نوزادان نارس دچار زردی می شوند. زردی به دو نوع اصلی، زردی مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شود. آنچه که بیشتر در نوزادان دیده می شود زردی غیرمستقیم است که توسط دوتست Bill T, Bill D مورد سنجش قرار میگیرد .

نکات مهم در انجام آزمایش‌های نوزادان:

نکته مهم در تمام بیماری‌هایی که در بالا ذکر شد این است، که هر یک از این بیماری‌ها اگر به‌ موقع تشخیص داده نشوند موجب بروز عوارض و صدمات جبران‌ناپذیری ازجمله عقب‌ ماندگی ذهنی خواهند شد.

امروزه پزشکان با استفاده از تست‌های غربالگری نوزادان که در دو مرحله انجام می‌شود. این موارد را در تمامی نوزادان بررسی می‌نمایند.مرحله اول این تست‌ها در ۲۴ ساعت نخست پس از تولد و مرحله دوم دوهفته پس از تولد انجام می‌شود. نکته مهم وقابل‌توجه در مورد انجام تست‌های غربالگری نوزادان این است، که انجام این آزمایش‌ها برای تمامی نوزادان لازم و ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *