نقرس چیست؟

ویژه مراجعین

نقرس

 

علائم نقرس چیست؟

برخی از افراد اسید اوریک بیش از حد در خون خود دارند اما هیچ علامتی ندارند. این هیپراوریسمی بدون علامت نامیده می شود. برای نقرس حاد، علائم به سرعت از تجمع کریستال های اسید اوریک در مفصل شما ظاهر می شود و برای 3 تا 10 روز ادامه می یابد. درد و تورم شدید خواهید داشت و ممکن است مفصل شما گرم شود. بین حملات نقرس، هیچ علامتی نخواهید داشت. اگر نقرس را درمان نکنید، می تواند مزمن شود. توده های سختی به نام توفی در مفاصل شما و پوست و بافت نرم اطراف آنها ایجاد می شوند. این رسوبات می توانند به طور دائم به مفاصل شما آسیب بزنند. درمان سریع برای جلوگیری از مزمن شدن نقرس مهم است. این مقاله توسط همکاران ما در یکی از بهترین آزمایشگاه های پاتولوژی کرج تهیه شده است.

 

 

 

درمان های خانگی نقرس چیست؟

برخی از داروهای خانگی ممکن است به کاهش سطح اسید اوریک و جلوگیری از حملات نقرس کمک کنند همچنین غذاها و نوشیدنی های زیر برای نقرس پیشنهاد شده است:

گیلاس ترش

منیزیم

زنجبیل

سرکه سیب رقیق شده

کرفس

چای گزنه

قاصدک

دانه های خار مریم

اما این موارد به تنهایی ممکن است برای مدیریت نقرس کافی نباشند.


درمان نقرس چیست؟

اگر نقرس درمان نشود، در نهایت می تواند منجر به آرتریت نقرسی شود که شکل شدیدتری از آرتریت است. این وضعیت دردناک می تواند مفصل شما را برای همیشه آسیب دیده و متورم کند. برنامه درمانی که پزشک شما توصیه می کند به مرحله و شدت نقرس شما بستگی دارد. داروهای درمان نقرس به یکی از دو روش عمل می کنند: درد را تسکین می دهند و التهاب را کاهش می دهند، یا با کاهش سطح اسید اوریک از حملات نقرس در آینده جلوگیری می کنند.

داروهایی که برای تسکین درد نقرس تجویز می شوند عبارتند از:


داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند آسپرین (Bufferin)، ایبوپروفن (Advil، Motrin) و ناپروکسن (Aleve)

کلشی سین (Colcrys، Mitigare)

کورتیکواستروئیدها

داروهایی که از حملات نقرس جلوگیری می کنند عبارتند از:

مهارکننده های گزانتین اکسیداز، مانند آلوپورینول (لوپورین، زیلوپریم) و فبوکسوستات (Uloric)

پروبنسید (Probalan)

همراه با داروها، پزشک ممکن است تغییرات سبک زندگی را برای کمک به مدیریت علائم و کاهش خطر حملات نقرس در آینده توصیه کند. به عنوان مثال، پزشک ممکن است شما را به موارد زیر تشویق کند:

در صورت مصرف الکل، مصرف الکل خود را کاهش دهید

کاهش وزن، اگر اضافه وزن دارید

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید

علاوه بر این، چند درمان مکمل نیز نویدبخش بوده است.

 

جراحی نقرس

نقرس معمولاً بدون جراحی قابل درمان است. اما پس از سال‌ها، این وضعیت می‌تواند به مفاصل آسیب برساند، تاندون‌ها را پاره کند و باعث ایجاد عفونت در پوست روی مفاصل شود. رسوبات سختی که توفی نامیده می شوند، می توانند روی مفاصل شما و در جاهای دیگر مانند گوش انباشته شوند. این توده ها ممکن است دردناک و متورم باشند و به طور دائم به مفاصل شما آسیب بزنند.

سه روش جراحی برای درمان توفی:

جراحی برداشتن توفی

جراحی فیوژن مفصل

جراحی تعویض مفصل

اینکه پزشک شما کدام یک از این جراحی ها را توصیه می کند به میزان آسیب، محل قرارگیری توفی ها و ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.

 

 

 

 

 

علل نقرس چیست؟

 

تجمع اسید اوریک در خون شما از تجزیه پورین ها باعث نقرس می شود. برخی از شرایط، مانند اختلالات خونی و متابولیسمی یا کم آبی بدن، باعث می شود بدن شما اسید اوریک بیش از حد تولید کند. یک مشکل کلیوی یا تیروئید یا یک اختلال ارثی می تواند حذف اسید اوریک اضافی را برای بدن دشوارتر کند.

اگر:

یک مرد میانسال یا زن یائسه هستید

والدین، خواهر و برادر یا سایر اعضای خانواده مبتلا به نقرس باشند

الکل بنوشید

از داروهایی مانند دیورتیک و سیکلوسپورین استفاده کنید

شرایطی مانند فشار خون بالا، بیماری کلیوی، بیماری تیروئید، دیابت یا آپنه خواب دارید

همچنین برای برخی افراد، نقرس ناشی از مصرف غذاهایی است که سرشار از پورین های تولید کننده نقرس هستند. برخی غذاها به طور طبیعی سرشار از پورین هستند که بدن شما آن ها را به اسید اوریک تجزیه می کند. اکثر مردم می توانند غذاهای با پورین بالا را تحمل کنند. اما اگر بدن شما در ترشح اسید اوریک اضافی مشکل دارد، ممکن است بخواهید از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها خودداری کنید، مانند:

گوشت قرمز

گوشت های اندام

غذاهای دریایی خاص

الکل

نوشیدنی های شیرین شده با شکر و غذاهای حاوی قند فروکتوز نیز می توانند مشکل ساز باشند، حتی اگر حاوی پورین نباشند.

 

تشخیص نقرس

 

پزشک شما می تواند نقرس را بر اساس بررسی تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی و علائم شما تشخیص دهد. پزشک شما احتمالاً تشخیص شما را بر اساس موارد زیر بنا خواهد کرد:

توصیف شما از درد مفاصل شما

هر چند وقت یکبار درد شدید در مفصل خود را تجربه کرده اید

چقدر ناحیه قرمز یا متورم است

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایشی را برای بررسی تجمع اسید اوریک در مفصل شما تجویز کند. نمونه ای از مایع گرفته شده از مفصل شما می تواند نشان دهد که آیا اسید اوریک در آن وجود دارد یا خیر. آنها همچنین ممکن است بخواهند از مفصل شما رادیوگرافی بگیرند. اگر علائم نقرس دارید، می توانید با مراجعه به پزشک، مراقبت های اولیه شروع کنید. اگر نقرس شما شدید باشد، ممکن است لازم باشد به متخصص بیماری های مفصلی مراجعه کنید.

 

نقرس محرک 

 

برخی غذاها، داروها و شرایط خاص می توانند علائم نقرس را ایجاد کنند. ممکن است لازم باشد از خوردن یا محدود کردن غذاها و نوشیدنی هایی مانند اینها که سرشار از پورین هستند، اجتناب کنید:

گوشت قرمز، مانند گوشت خوک و گوساله

گوشت های اندام

ماهی هایی مانند ماهی کاد، گوش ماهی، صدف و سالمون

الکل

نوشابه های گازدار

آب میوه

برخی از داروهایی که برای مدیریت سایر بیماری ها مصرف می کنید، سطح اسید اوریک را در خون شما افزایش می دهند. در صورت مصرف هر یک از این داروها با پزشک خود صحبت کنید:

دیورتیک ها یا قرص های آب

آسپرین

داروهای کاهش دهنده فشار خون، مانند مسدود کننده های بتا و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II

سلامتی شما نیز ممکن است عاملی برای شعله ور شدن بیماری باشد. همه این شرایط با نقرس مرتبط است:

چاقی

دیابت یا پیش دیابت

کم آبی بدن

آسیب مفصل

عفونت ها

نارسایی احتقانی قلب

فشار خون بالا

بیماری کلیوی

گاهی اوقات تشخیص دقیق اینکه کدام یک از این عوامل پشت حملات نقرس شماست دشوار است. یادداشت روزانه یکی از راه‌های پیگیری رژیم غذایی، داروها و سلامتی است تا به شناسایی علت علائم کمک کند.

 

چگونه ازنقرس پیشگیری کنیم؟

 

در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از نقرس انجام دهید:

میزان مصرف الکل را محدود کنید.

میزان مصرف غذاهای غنی از پورین مانند صدف، بره، گاو، گوشت خوک و گوشت اندام را محدود کنید.

از یک رژیم غذایی کم چرب و غیر لبنی که سرشار از سبزیجات است استفاده کنید.

وزن سالم را حفظ کنید.

از سیگار کشیدن خودداری کنید.

به طور منظم تمرین کن.

هیدراته بمانید.

اگر شرایط پزشکی دارید یا داروهایی مصرف می کنید که خطر ابتلا به نقرس را افزایش می دهند، از پزشک خود بپرسید که چگونه می توانید خطر حملات نقرس را کاهش دهید.


نقرس با توفی

هنگامی که کریستال های اسید اوریک برای مدت طولانی در مفاصل جمع می شوند، رسوبات سختی به نام توفی در زیر پوست ایجاد می کنند. بدون درمان، این توفی ها می توانند به استخوان و غضروف آسیب برسانند و مفاصل را برای همیشه تغییر شکل دهند. توفی ها توده های متورم اطراف مفاصل هستند که شبیه گره هایی روی تنه درخت هستند. آنها در مفاصل مانند انگشتان دست، پاها و زانوها و همچنین در گوش ها ایجاد می شوند. خود توفی ها آسیبی نمی بینند، اما التهابی که ایجاد می کنند می تواند دردناک باشد. گاهی اوقات توفی ها در بافت همبند خارج از مفاصل تشکیل می شوند.


 

 

 

آیا نقرس دردناک است؟

بله، نقرس می تواند دردناک باشد. در واقع، درد در انگشت شست پا اغلب یکی از اولین علائمی است که افراد گزارش می کنند. این درد با علائم معمول آرتریت، مانند تورم و گرما در مفاصل همراه است. درد نقرس می تواند از نظر شدت متفاوت باشد. درد در انگشت شست پا در ابتدا می تواند بسیار شدید باشد. پس از حمله حاد، ممکن است به یک درد مبهم فروکش کند. درد، و همچنین تورم و سایر علائم، نتیجه دفاع بدن (توسط سیستم ایمنی) در برابر کریستال های اسید اوریک در مفاصل است. این حمله منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی به نام سیتوکین می شود که باعث التهاب دردناک می شود.


اسانس های نقرس

اسانس ها مواد گیاهی هستند که در رایحه درمانی استفاده می شوند. تصور می شود برخی روغن ها دارای اثرات ضد التهابی، تسکین دهنده درد و ضد باکتری هستند.

برخی از اسانس های مورد استفاده برای درمان نقرس عبارتند از:

روغن لیموترش

روغن دانه کرفس

عصاره روغن بومادران

عصاره برگ زیتون

دارچین چینی

قبل از شروع استفاده از هر روغن ضروری با پزشک خود صحبت کنید. 

هنگام استفاده از روغن‌های ضروری، این نکات ایمنی را رعایت کنید:

روغن های ضروری را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید. مهم است که ابتدا آنها را با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا روغن جوجوبا رقیق کنید. روغن های ضروری را در دهان خود قرار ندهید، زیرا خوردن آنها بی خطر نیست.اسانس ها و روغن های حامل را در مکانی خنک و تاریک، دور از نور خورشید و گرما نگهداری کنید.


آیا نقرس ارثی است؟

نقرس حداقل تا حدی به دلیل وراثت است. محققان ده‌ها ژن را پیدا کرده‌اند که حساسیت افراد به نقرس را افزایش می‌دهند، از جمله SLC2A9 و ABCG2. ژن های مرتبط با نقرس بر میزان اسید اوریکی که بدن نگه داشته و آزاد می کند، تأثیر می گذارد. به دلیل عوامل ژنتیکی، نقرس در خانواده ها دیده می شود. افرادی که والدین، خواهر و برادر یا سایر اقوام نزدیکشان مبتلا به نقرس هستند، احتمال بیشتری دارد که خودشان به این بیماری مبتلا شوند. این احتمال وجود دارد که ژن ها فقط زمینه را برای نقرس فراهم کنند و عوامل محیطی مانند رژیم غذایی در واقع باعث ایجاد این بیماری می شود.


نتیجه گیری

نقرس اغلب با موفقیت قابل درمان و مدیریت است. پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند که به کاهش سطح اسید اوریک و کاهش التهاب و درد کمک می کند.پزشک یا متخصص تغذیه شما همچنین می تواند تغییراتی را در رژیم غذایی شما برای کمک به جلوگیری از تشدید بیماری توصیه کند. تغذیه متعادل و عادات سبک زندگی سالم می تواند به شما در مدیریت موفق نقرس کمک کند.