سنگ کلیه

ویژه مراجعین

 


 

سنگ کلیه (که به آن نفرولیتازیس نیز گفته می شود) رسوبات سختی است که از مواد معدنی و نمک ها در داخل کلیه های شما تشکیل شده است.

رژیم غذایی ، وزن اضافی بدن ، برخی شرایط پزشکی و برخی مکمل ها و داروها از جمله دلایل متعدد سنگ کلیه هستند. سنگ کلیه می تواند بر هر قسمتی از دستگاه ادراری شما تأثیر بگذارد - از کلیه ها تا مثانه. غالباً سنگ ها با متمرکز شدن ادرار تشکیل می شوند و به مواد معدنی اجازه می دهند تا متبلور شده و به هم بچسبند.

دفع سنگ کلیه می تواند کاملاً دردناک باشد ، اما اگر این سنگها به موقع تشخیص داده شوند ، هیچ گونه آسیب دائمی ندارند. بسته به موقعیت شما ، ممکن است به چیزی بیشتر از مصرف داروهای ضد درد و نوشیدن آب زیاد برای دفع سنگ کلیه نیاز نداشته باشید. در موارد دیگر - به عنوان مثال ، اگر سنگ ها در مجاری ادراری جمع شوند ، با عفونت ادراری همراه باشند یا عوارضی ایجاد کنند - ممکن است به جراحی نیاز باشد.

در صورت افزایش خطر ابتلا به سنگهای دیگر ، پزشک شما ممکن است درمان پیشگیرانه را برای کاهش خطر عود مجدد سنگ کلیه توصیه کند. شما برای انجام آزمایشات مریوط به سنگ کلیه می توانید ازامکان نمونه گیری در منزل در شهر کرج آزمایشگاه گوهردشت استفاده کنید.

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در داخل کلیه شما حرکت نکند یا به حالب شما منتقل نشود) لوله هایی که کلیه ها و مثانه را به هم متصل می کند( علائم ایجاد نمی کند. اگر در حالب ها قرار گیرد ، ممکن است جریان ادرار را مسدود کرده و باعث متورم شدن کلیه و اسپاسم حالب شود که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن زمان ، ممکن است علائم و نشانه های زیر را تجربه کنید:

درد شدید در پهلو و پشت ، زیر دنده ها

دردی که به قسمت تحتانی شکم و کشاله ران منتقل می شود

دردی که موج می زند و شدت آن متغیر است

درد یا احساس سوزش در هنگام ادرار کردن

ادرار صورتی ، قرمز یا قهوه ای

ادرار کدر یا بدبو

نیاز مداوم به ادرار کردن ، ادرار کردن بیشتر از حد معمول یا ادرار کردن در مقادیر کم

تهوع و استفراغ

تب و لرز در صورت وجود عفونت

درد ناشی از سنگ کلیه ممکن است تغییر کند - به عنوان مثال ، تغییر مکان یا افزایش شدت ) با حرکت سنگ در مجاری ادراری شما(.

زمان مراجعه به پزشک در هنگام بروز سنگ کلیه

در صورت وجود علائم و نشانه هایی که شما را نگران می کند ، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

در صورت مشاهده موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

درد آنقدر شدید است که نمی توانید بی حرکت بنشینید یا موقعیت راحتی پیدا کنید

درد همراه با تهوع و استفراغ

درد همراه با تب و لرز

وجود خون در ادرار شما

مشکل در دفع ادرار

علل سنگ کلیه

سنگ کلیه اغلب هیچ دلیل قطعی و واحدی ندارد ، اگرچه عوامل متعددی ممکن است خطر را افزایش دهند.

سنگ کلیه هنگامی تشکیل می شود که ادرار شما حاوی مواد تشکیل دهنده کریستال)مانند کلسیم ، اگزالات و اسید اوریک(بیش از اندازه است که مایع در ادرار شما را می تواند رقیق کند. در عین حال ، ادرار شما ممکن است فاقد موادی باشد که مانع چسبیدن کریستال ها به هم می شود و محیطی ایده آل برای تشکیل سنگ کلیه ایجاد می کند.

انواع سنگ کلیه

دانستن نوع سنگ کلیه شما به تعیین علت آن کمک می کند و ممکن است سرنخ هایی در مورد چگونگی کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه بیشتر ارائه دهد. در صورت امکان ، سنگ کلیه خود را نجات دهید تا بتوانید آن را برای تجزیه و تحلیل به پزشک خود ببرید.

انواع سنگ کلیه عبارتند از:

سنگهای کلسیم

بیشتر سنگهای کلیه سنگهای کلسیم هستند که معمولاً به شکل اگزالات کلسیم هستند. اگزالات ماده ای است که روزانه توسط کبد ساخته می شود یا از رژیم غذایی شما جذب می شود. برخی از میوه ها و سبزیجات ، و همچنین آجیل و شکلات ، دارای محتوای اگزالات بالایی هستند.

عوامل رژیم غذایی ، دوزهای بالای ویتامین D ، جراحی بای پس روده و چندین اختلال متابولیک می تواند غلظت کلسیم یا اگزالات در ادرار را افزایش دهد.

سنگ های کلسیم نیز ممکن است به شکل کلسیم فسفات ایجاد شوند. این نوع سنگ بیشتر در شرایط متابولیک مانند اسیدوز لوله ای کلیه شایع است. همچنین ممکن است با داروهای خاصی که برای درمان میگرن یا تشنج استفاده می شود مانند توپیرامات (توپاماکس ، Trokendi XR ، Qudexy XR) همراه باشد.

سنگهای استروویت

 سنگهای استروویت در پاسخ به عفونت ادراری ایجاد می شوند. این سنگها می توانند به سرعت رشد کرده و کاملاً بزرگ شوند ، گاهی اوقات با علائم و هشدار کمی همراه هستند.

سنگ های اسید اوریک

 سنگ های اسید اوریک در افرادی که به دلیل اسهال مزمن یا سوء جذب مایع بیش از حد از دست می دهند ، کسانی که رژیم غذایی با پروتئین بالا دارند و کسانی که دیابت یا سندرم متابولیک دارند ، ایجاد می شود. برخی عوامل ژنتیکی همچنین ممکن است خطر ابتلا به سنگ های اسید اوریک را افزایش دهند.

سنگ های سیستین

 این سنگ ها در افراد مبتلا به اختلال ارثی به نام سیستینوری ایجاد می شود که باعث می شود کلیه ها مقدار زیادی آمینو اسید خاص را دفع کنند.

عوامل خطر سنگ کلیه

عواملی که خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهند عبارتند از:


سابقه خانوادگی یا شخصی

 اگر فردی در خانواده شما سنگ کلیه داشته است ، احتمال ابتلا به سنگ نیز بیشتر است. اگر قبلاً یک یا چند سنگ کلیه داشته اید ، در معرض خطر ابتلا به سنگ دیگر هستید.

کم آبی بدن

 عدم نوشیدن آب کافی در روز خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. افرادی که در آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنند و کسانی که زیاد عرق می کنند ممکن است بیشتر از دیگران در معرض خطر باشند.

رژیم های خاص غذایی 

رژیم غذایی سرشار از پروتئین ، سدیم (نمک) و قند ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع سنگ کلیه را افزایش دهد. این امر به ویژه در مورد رژیم غذایی با سدیم بالا صادق است. نمک زیاد در رژیم غذایی شما میزان کلسیم مورد نیاز کلیه ها و خطر ابتلا به سنگ کلیه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

چاقی شاخص توده بدن بالا (BMI)

 اندازه دور کمر و افزایش وزن با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه مرتبط است.

بیماریهای گوارشی و جراحی

 جراحی بای پس معده ، بیماری التهابی روده یا اسهال مزمن می تواند باعث تغییراتی در فرآیند گوارش شود که بر جذب کلسیم و آب شما تأثیر می گذارد و میزان مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار شما را افزایش می دهد.

سایر شرایط پزشکی مانند اسیدوز لوله ای کلیوی ، سیستینوری ، هایپرپاراتیروئیدیسم و عفونت های مکرر ادراری نیز می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.

برخی مکمل ها و داروها مانند ویتامین C ، مکمل های غذایی ، ملین ها (در صورت استفاده بیش از حد) ، آنتی اسیدهای حاوی کلسیم و برخی داروها که برای درمان میگرن یا افسردگی استفاده می شوند ، می توانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.


6 راه آسان برای جلوگیری از سنگ کلیه

1-عرق خود را دست کم نگیرید

سونا، یوگای گرم و ورزش های سنگین ممکن است برای سلامتی شما مفید باشند، اما ممکن است منجر به سنگ کلیه شوند. چرا؟ از دست دادن آب از طریق تعریق - چه به دلیل این فعالیت ها یا فقط گرمای تابستان - منجر به تولید ادرار کمتر می شود. هرچه بیشتر عرق کنید، کمتر ادرار می کنید، که به مواد معدنی ایجاد کننده سنگ اجازه می دهد تا در کلیه ها و مجاری ادراری رسوب کنند. یکی از بهترین اقداماتی که می توانید برای جلوگیری از سنگ کلیه انجام دهید، نوشیدن آب فراوان است که باعث دفع زیاد ادرار می شود. بنابراین، مطمئن شوید که به خوبی آب بدن خود را حفظ کنید، به خصوص زمانی که درگیر ورزش یا فعالیت هایی هستید که باعث تعریق زیاد می شود.


2-این فقط اگزالات نیست

اگزالات به طور طبیعی در بسیاری از غذاها از جمله میوه ها و سبزیجات، آجیل و دانه ها، غلات، حبوبات و حتی شکلات و چای یافت می شود. برخی از نمونه‌هایی از غذاهایی که حاوی سطوح بالای اگزالات هستند عبارتند از: بادام زمینی، ریواس، اسفناج، چغندر، شکلات و سیب‌زمینی شیرین. مصرف متعادل این غذاها ممکن است برای افرادی که سنگ های اگزالات کلسیمی، نوع اصلی سنگ کلیه، تشکیل می دهند، مفید باشد.

یک تصور غلط رایج این است که حذف غذاهای غنی از اگزالات در رژیم غذایی خود به تنهایی احتمال تشکیل سنگ کلیه اگزالات کلسیمی را کاهش می دهد. در حالی که در تئوری ممکن است این درست باشد، این رویکرد از دیدگاه سلامت کلی هوشمندانه نیست. اکثر سنگ های کلیه زمانی تشکیل می شوند که اگزالات به کلسیم متصل شود در حالی که ادرار توسط کلیه ها تولید می شود.خوردن و نوشیدن غذاهای غنی از کلسیم و اگزالات با هم در طول وعده غذایی مهم است. با انجام این کار، اگزالات و کلسیم به احتمال زیاد قبل از شروع پردازش کلیه ها در معده و روده به یکدیگر متصل می شوند و احتمال تشکیل سنگ کلیه را کاهش می دهند.


3-کلسیم دشمن نیست

 به احتمال زیاد به دلیل نام و ترکیب آن، بسیاری این تصور را دارند که کلسیم مقصر اصلی سنگ های کلسیم-اگزالات است. دکتر جهاگرو گفت: "من هنوز بیمارانی را می بینم که تعجب می کنند که چرا با وجود کاهش دریافت کلسیم، دچار سنگ های عود کننده می شوند." حتی بیمارانی داشته ام که گفته اند پزشکان به آنها گفته اند که مصرف کلسیم خود را کاهش دهند. رژیم غذایی کم کلسیم در واقع خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.

کلسیم را کاهش ندهید سعی کنید سدیم را در رژیم غذایی خود کاهش دهید و غذاهای غنی از کلسیم را با غذاهای غنی از اگزالات ترکیب کنید.


4-این یکی نیست و جدی بگیر

دفع سنگ کلیه اغلب به عنوان یکی از دردناک ترین تجربیاتی که یک فرد می تواند داشته باشد توصیف می شود، اما متأسفانه، همیشه این اتفاق یک بار نیست. مطالعات نشان داده اند که داشتن حتی یک سنگ شانس ابتلا به سنگ دیگر را تا حد زیادی افزایش می دهد. دکتر ژاگرو گفت: "بیشتر مردم مایلند هر کاری که می توانند انجام دهند تا مطمئن شوند که دیگر تکرار نمی شود." متأسفانه، به نظر نمی رسد که افراد پس از اولین رویداد سنگی خود تغییراتی را که نیاز دارند ایجاد کنند.

تحقیقات انجام شده توسط دکتر جاگرو نشان می دهد که کسانی که سنگ کلیه دارند همیشه به توصیه های نفرولوژیست و متخصص ادرار خود توجه نمی کنند. حدود 15 درصد از بیماران مبتلا به سنگ کلیه داروهای تجویز شده را مصرف نمی کردند و 41 درصد از توصیه های تغذیه ای که از عود سنگ جلوگیری می کند پیروی نمی کردند. بدون داروهای مناسب و تنظیم رژیم غذایی، سنگ‌ها می‌توانند عود کنند و سنگ‌های کلیوی عودکننده نیز می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات دیگر، از جمله بیماری کلیوی باشد.


5-وقتی زندگی به شما سنگ کلیه می دهد

سنگ های مزمن کلیه اغلب با یک سیترات قلیایی (کمتر اسیدی) مانند سیترات پتاسیم برای کمک به پیشگیری از سنگ های خاص درمان می شوند، اگر سیترات ادرار پایین باشد و سطح pH ادرار خیلی پایین (یا خیلی اسیدی) باشد. آب مرکبات حاوی سیترات (اسید سیتریک) است، اما ممکن است مقادیر زیادی مورد نیاز باشد. مواظب قند هم باشید. کنسانتره آب لیمو (4 اونس در روز) مخلوط با آب را می توان در نظر گرفت. سیترات قلیایی را می توان تجویز کرد و بدون نسخه در دسترس است. سیترات قلیایی را می توان با مواد معدنی مانند سدیم، پتاسیم یا منیزیم برای کمک به جلوگیری از تشکیل سنگ تجویز کرد. هدف افزایش سیترات ادرار (برای پیشگیری از سنگ های کلسیمی) و افزایش pH ادرار (یا کاهش اسیدی یا قلیایی شدن ادرار برای جلوگیری از اسید اوریک و سنگ های سیستینی) است. هدف حفظ تعادل pH است. با یک پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی در مورد اینکه کدام گزینه های درمانی برای شما مناسب است، از جمله محصولات بدون نسخه و داروهای خانگی صحبت کنید. افراد مبتلا به بیماری کلیوی، بسته به مرحله بیماری کلیوی یا سایر عوامل، ممکن است نیاز به دریافت سدیم، پتاسیم یا سایر مواد معدنی داشته باشند.


6-همه سنگ ها یکسان ساخته نمی شوند

علاوه بر سنگ های اگزالات کلسیمی، یکی دیگر از انواع رایج سنگ های کلیه، سنگ های اسید اوریکی است. گوشت قرمز، گوشت مرغ و صدف دارای غلظت بالایی از یک ترکیب شیمیایی طبیعی به نام پورین هستند. دکتر جهاگرو می گوید: «مصرف زیاد پورین منجر به تولید بیشتر اسید اوریک و تولید بار اسیدی بیشتری برای دفع کلیه ها می شود. دفع بالاتر اسید اوریک منجر به کاهش pH کلی ادرار می شود که به این معنی است که ادرار اسیدی تر است. غلظت بالای اسید ادرار باعث می شود که سنگ های اسید اوریکی راحت تر تشکیل شوند. برای جلوگیری از سنگ‌های اسید اوریک، مصرف غذاهای پر پورین مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ و صدف‌ها را کاهش دهید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید که بیشتر حاوی سبزیجات و میوه‌ها، غلات کامل و لبنیات کم‌چرب است. مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین شده با شکر را محدود کنید، به ویژه آنهایی که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند. الکل را محدود کنید زیرا می تواند سطح اسید اوریک در خون را افزایش دهد و به همین دلیل از رژیم های غذایی پرخاشگر خودداری کنید. مصرف کمتر پروتئین حیوانی و مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات به کاهش اسیدیته ادرار کمک می کند و به کاهش احتمال تشکیل سنگ کمک می کند.