منیزیم چه اثراتی بر سلامتی بدن می گذارد؟

ویژه مراجعین

 

 

منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است. همچنین چندین نقش مهم در سلامت بدن و مغز شما ایفا می کند. با این حال، حتی اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید، ممکن است به اندازه کافی از آن دریافت نکنید. در اینجا 10 مزیت واثرمنیزیم بر روی سلامتی بدن آورده شده است. در مقاله بعدی مواد سرشار از منیزیم را به شما معرفی می کنیم. این مقالات توسط پزشکان بخش خونگیری در منزل در شهر کرج آزمایشگاه تهیه شده است.

 

 

 

1. منیزیم در صدها واکنش بیوشیمیایی در بدن شما نقش دارد.

منیزیم یک ماده معدنی است که در زمین، دریا، گیاهان، حیوانات و انسان یافت می شود. حدود 60 درصد از منیزیم موجود در بدن شما در استخوان ها یافت می‌شود، در حالی که بقیه در ماهیچه‌ها، بافت‌های نرم و مایعات از جمله خون موجود است. در واقع، هر سلول در بدن شما حاوی منیزیم است و برای عملکرد به آن نیاز دارد. یکی از نقش های اصلی منیزیم این است که به عنوان یک کاتالیزور یا مولکول کمکی در واکنش های بیوشیمیایی که به طور مداوم توسط آنزیم ها انجام می شود، عمل می کند. در واقع، در بیش از 600 واکنش در بدن شما نقش دارد.

ایجاد انرژی: به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند.

تشکیل پروتئین: به ایجاد پروتئین های جدید از اسیدهای آمینه کمک می کند.

نگهداری ژن: به ایجاد و ترمیم DNA و RNA کمک می کند.

حرکات عضلانی: بخشی از انقباض و شل شدن عضلات است.

تنظیم سیستم عصبی: به تنظیم انتقال دهنده های عصبی کمک می کند که پیام ها را در سراسر مغز و سیستم عصبی شما ارسال می کنند.

متأسفانه، مطالعات نشان می دهد که حدود 50٪ از مردم جهان کمتر از مقدار توصیه شده روزانه منیزیم دریافت می کنند.

 

2. ممکن است بازدهی ورزش کردن را افزایش دهد.

منیزیم همچنین در عملکرد ورزشی نقش دارد.در طول ورزش، بسته به فعالیت، ممکن است 10 تا 20 درصد بیشتر از زمانی که در حال استراحت هستید به منیزیم نیاز داشته باشید. منیزیم به حرکت قند خون به ماهیچه ها و دفع لاکتات کمک می کند، که می تواند در حین ورزش ایجاد شود و باعث خستگی شود. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل منیزیم می‌تواند عملکرد و بازدهی ورزشی را برای ورزشکاران، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری مزمن افزایش دهد. در یک مطالعه، والیبالیست‌هایی که روزانه 250 میلی‌گرم منیزیم مصرف می‌کردند، پیشرفت‌هایی در پرش و حرکات بازو داشتند. در مطالعه دیگری، ورزشکارانی که به مدت چهار هفته مکمل منیزیم مصرف کردند، زمان دویدن، دوچرخه سواری و شنا در طول ورزش سه گانه سریع تری داشتند. آنها همچنین کاهش سطح انسولین و هورمون استرس را تجربه کردند. با این حال، شواهد متفاوت است. مطالعات دیگر هیچ فایده ای از مکمل های منیزیم در ورزشکاران با سطوح کم یا نرمال این ماده معدنی پیدا نکرده اند.

 

3. منیزیم با افسردگی مبارزه می کند.

منیزیم نقش مهمی در عملکرد مغز و خلق و خو ایفا می کند و سطوح پایین آن با افزایش خطر افسردگی مرتبط است. یک تجزیه و تحلیل در بیش از 8800 نفر نشان داد که افراد زیر 65 سال با کمترین میزان مصرف منیزیم، 22 درصد بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند. برخی از کارشناسان بر این باورند که محتوای کم منیزیم مواد غذایی مدرن ممکن است باعث بسیاری از موارد افسردگی و بیماری روانی شود. در نتیجه مکمل این ماده معدنی ممکن است به کاهش علائم افسردگی کمک کند - و در برخی موارد، نتایج چشمگیری در پی داشته اشت.

در یک کارتحقیقاتی تصادفی و کنترل‌شده روی افراد مسن افسرده، 450 میلی‌گرم منیزیم در روز به اندازه یک داروی ضدافسردگی خلق و خو را بهبود بخشید.

 

4. بر روی دیابت نوع 2 اثر مثبت دارد.

منیزیم همچنین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید است. مطالعات نشان می دهد که حدود 48 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارای سطوح پایین منیزیم در خون خود هستند. این می تواند توانایی انسولین را برای تحت کنترل نگه داشتن سطح قند خون مختل کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که افرادی که مصرف منیزیم پایینی دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستند. یک مطالعه که بیش از 4000 نفر را به مدت 20 سال مورد بررسی قرار داد، نشان داد که افرادی که بیشترین مصرف منیزیم را داشتند، 47 درصد کمتر در معرض ابتلا به دیابت بودند. با این حال، این اثرات ممکن است به میزان منیزیمی که از غذا دریافت می کنید بستگی داشته باشد. در یک مطالعه متفاوت، مکمل‌ها سطح قند خون یا انسولین را در افرادی که کمبود نداشتند بهبود بخشیدند.

 

 

 

 

5. منیزیم می تواند فشار خون را کاهش دهد.

مطالعات نشان می دهد که مصرف منیزیم می تواند فشار خون را کاهش دهد. در یک مطالعه، افرادی که 450 میلی گرم در روزمنیزیم مصرف می کردند، کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک و دیاستولیک داشتند. با این حال، این مزایا ممکن است فقط در افرادی که فشار خون بالا دارند رخ دهد. مطالعه دیگری نشان داد که منیزیم فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش می‌دهد، اما تأثیری بر افرادی که سطح نرمال دارند، ندارد.

 

6. دارای فواید ضد التهابی است.

مصرف کم منیزیم با التهاب مزمن مرتبط است، که یکی از محرک های پیری، چاقی و بیماری های مزمن است. در یک مطالعه، کودکانی که کمترین سطح منیزیم خون را داشتند، بالاترین سطح نشانگر التهابی CRP را داشتند. آنها همچنین سطح قند خون، انسولین و تری گلیسیرید بالاتری داشتند. مکمل های منیزیم می توانند CRP و سایر نشانگرهای التهاب را در افراد مسن، افراد دارای اضافه وزن و افراد مبتلا به پیش دیابت کاهش دهند. به همین ترتیب، غذاهای پر منیزیم - مانند ماهی های چرب و شکلات تلخ - می توانند التهاب را کاهش دهند.

 

7. منیزیم می تواند به پیشگیری از میگرن کمک کند.

سردردهای میگرنی دردناک و ناتوان کننده هستند. حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا ازعلائم میگرن می باشند. برخی از محققان بر این باورند که افرادی که از میگرن رنج می برند بیش از دیگران در معرض کمبود منیزیم هستند. در واقع، چند مطالعه دلگرم کننده نشان می دهد که منیزیم می تواند از میگرن پیشگیری کرده و حتی به درمان آن کمک کند. در یک مطالعه،یک

گرم مکمل منیزیم تسکین حمله حاد میگرن را سریعتر و مؤثرتر از یک داروی معمولی انجام داد. علاوه بر این، غذاهای غنی از منیزیم ممکن است به کاهش علائم میگرن کمک کند.

 

8. مقاومت به انسولین را کاهش می دهد.

مقاومت به انسولین یکی از علل اصلی سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 است. مشخصه آن اختلال در توانایی سلول های ماهیچه ای و کبدی برای جذب مناسب قند از جریان خون شما است. منیزیم نقش مهمی در این فرآیند ایفا می کند و بسیاری از افراد مبتلا به سندرم متابولیک دچار کمبود منیزیم هستند. علاوه بر این، سطوح بالای انسولین که با مقاومت به انسولین همراه است منجر به از دست دادن منیزیم از طریق ادرار می شود و سطح منیزیم بدن شما را بیشتر کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داد که مکمل منیزیم باعث کاهش مقاومت به انسولین و سطح قند خون می شود، حتی در افرادی که سطح خون طبیعی دارند.

 

9. منیزیم علائم PMS را بهبود می بخشد.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) یکی از شایع ترین اختلالات در بین زنان در سنین باروری است. علائم آن شامل احتباس آب، گرفتگی شکم، خستگی و تحریک پذیری است. جالب توجه است که نشان داده شده است که منیزیم باعث بهبود خلق و خو، کاهش احتباس آب و سایر علائم در زنان مبتلا به PMS می شود.

 

10. منیزیم بی خطر و به طور گسترده در دسترس است.

منیزیم برای سلامتی کاملا ضروری است. مصرف روزانه توصیه شده 400-420 میلی گرم در روز برای مردان و 310-320 میلی گرم در روز برای زنان است. می توانید آن را هم از طریق غذا و هم از مکمل ها دریافت کنید.

 

منابع غذایی

غذاهای زیر برای منابع عالی منیزیم مفید هستند:

 دانه کدو تنبل، اسفناج آب پز، شاتوت، شکلات تلخ، لوبیا سیاه، کینوا، بادام، بادام هندی، ماهی خال مخالی، آووکادو، ماهی قزل آلا

 

 

 

 

مکمل

اگر مشکل پزشکی دارید، قبل از مصرف مکمل های منیزیم با پزشک خود مشورت کنید چون ممکن است برای افرادی که دیورتیک ها، داروهای قلبی یا آنتی بیوتیک های خاصی مصرف می کنند بی خطر نباشند. فرم های مکملی که به خوبی جذب می شوند عبارتند از سیترات منیزیم، گلیسینات، اوروات و کربنات.

 

نتیجه گیری

دریافت منیزیم کافی برای حفظ سلامتی ضروری است. اگر نمی توانید به تنهایی از رژیم غذایی خود به اندازه کافی استفاده کنید، حتماً غذاهای غنی از منیزیم مصرف کنید یا از مکمل ها استفاده کنید. بدون مقدار کافی از این ماده معدنی مهم، بدن شما نمی تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد.