واکسن کرونا (بخش دوم)

ویژه مراجعین

 


در قسمت قبل در مورد مزایای واکسن کرونا و همچنین ایمنی و عوارض جانبی آن صحبت کردیم، حال در ادامه به انواع واکسن کرونا، نکاتی که باید قبل و بعد از زدن واکسن به آن توجه کنیم، می پردازیم.همچنین شما می توانید برای انجام آزمایش PCR در شهر کرج به آزمایشگاه گوهردشت مراجعه کنید.


انواع  واکسن های کرونا

آیا واکسن‌های کرونا در برابر انواع کرونا محافظت می‌کنند؟

در حال حاضر، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، دو نوع ویروس (SARS-CoV-2) را که باعث بیماری کرونا ویروس می شود، به عنوان گونه های نگران کننده شناسایی کرده است:

دلتا : این نوع تقریباً دو برابر انواع قبلی مسری است و ممکن است باعث بیماری شدیدتر شود. بیشترین خطر انتقال در بین افراد واکسینه نشده است. افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند می توانند عفونت های اولیه واکسن را دریافت کنند و ویروس را به دیگران منتقل کنند. با این حال، به نظر می رسد افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند، کرونا را برای مدت کوتاه تری نسبت به افراد واکسینه نشده پخش می کنند. در حالی که تحقیقات نشان می دهد که واکسن های کرونا اندکی در برابر نوع دلتا مؤثر هستند، واکسن های Pfizer-BioNTech، Moderna و Janssen/Johnson & Johnson کرونا همچنان محافظت در برابر کرونا شدید را ارائه می دهند. .

Omicron (ا میکرون). این نوع ممکن است راحت تر از سایر انواع از جمله دلتا پخش شود. اما هنوز مشخص نیست که آیا omicron باعث بیماری شدیدتر می شود یا خیر. انتظار می‌رود افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند، ممکن است به عفونت‌های جدید مبتلا شوند و ویروس را به دیگران سرایت کنند. با این حال، انتظار می‌رود واکسن‌های کرونا در پیشگیری از بیماری‌های شدید مؤثر باشند. این نوع همچنین ممکن است اثربخشی برخی از درمان های آنتی بادی مونوکلونال را کاهش دهد.


نکاتی که قبل از واکسن کرونا باید بدانید

آیا می توانم واکسن کرونا را در صورت داشتن شرایط سلامتی موجود دریافت کنم؟

بله، اگر یک وضعیت سلامتی دارید، می‌توانید واکسن کرونا دریافت کنید - تا زمانی که به اولین دوز واکسن کرونا  یا هر یک از اجزای آن واکنش آلرژیک نشان نداده باشید. اما اطلاعات محدودی در مورد ایمنی واکسن‌های کرونا در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف یا شرایط خودایمنی دارند وجود دارد.

واکسن‌های کرونا همچنین ممکن است به طور کامل از افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند که ناشی از اچ‌آی‌وی، شرایط خاص یا داروها هستند، محافظت کامل نکنند. ممکن است لازم باشد اقدامات احتیاطی را ادامه دهید.

آیا مصرف داروهای مسکن بدون نسخه، قبل یا بعد از تزریق واکسن کرونا اشکالی ندارد؟

توصیه نمی شود که قبل از دریافت واکسن کرونا برای جلوگیری از ناراحتی احتمالی، یک داروی بدون نسخه مصرف کنید. مشخص نیست که چگونه این داروها ممکن است بر اثربخشی واکسن ها تأثیر بگذارند. با این حال، مصرف این نوع دارو پس از دریافت واکسن کرونا اشکالی ندارد، تا زمانی که هیچ دلیل پزشکی دیگری که مانع از مصرف آن شود، نداشته باشید.

آیا کسی هست که نباید واکسن کرونا بزند؟

هنوز هیچ واکسنی برای کرونا برای کودکان زیر 5 سال وجود ندارد. تحقیقات بالینی بر روی کودکان کوچک‌تر در حال انجام است.


واکنش های آلرژیک و واکسن های کرونا

علائم واکنش آلرژیک به واکسن کرونا چیست؟

اگر این علائم را ظرف چهار ساعت پس از واکسینه شدن تجربه کنید، ممکن است نسبت به واکسن کرونا واکنش آلرژیک داشته باشید:

کهیر

تورم لب ها، چشم ها یا زبان

خس خس سینه

اگر علائمی از واکنش آلرژیک دارید، فورا کمک بگیرید. در مورد واکنش خود به پزشک خود بگویید، حتی اگر به خودی خود برطرف شد یا مراقبت های اورژانسی دریافت نکردید. این واکنش ممکن است به این معنی باشد که شما به واکسن حساسیت دارید. ممکن است نتوانید دوز دوم از همان واکسن را دریافت کنید. با این حال، ممکن است بتوانید واکسن دیگری را برای دوز دوم خود دریافت کنید.

اگر سابقه واکنش های آلرژیک داشته باشم، آیا می توانم واکسن کرونا دریافت کنم؟

اگر سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید غیرمرتبط با واکسن‌ها یا داروهای تزریقی دارید، همچنان ممکن است واکسن کرونا دریافت کنید. پس از تزریق واکسن باید 30 دقیقه تحت نظر باشید.

اگر واکنش آلرژیک فوری به سایر واکسن‌ها یا داروهای تزریقی داشته‌اید، از پزشک خود بپرسید که آیا باید واکسن کرونا دریافت کنید یا خیر. اگر تا به حال واکنش آلرژیک فوری یا شدید به هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسن کرونا داشته اید، پزشکان توصیه می کند که آن واکسن خاص را دریافت نکنید.

اگر پس از دریافت اولین دوز واکسن کرونا، واکنش آلرژیک فوری یا شدید داشتید، دوز دوم را دریافت نکنید. با این حال، ممکن است بتوانید واکسن دیگری را برای دوز دوم خود دریافت کنید.


بارداری، شیردهی و باروری با واکسن کرونا

آیا زنان باردار یا شیرده می توانند واکسن کرونا را دریافت کنند؟

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، توصیه می شود واکسن کرونا دریافت کنید. دریافت واکسن کرونا می تواند شما را از بیماری شدید ناشی از کرونا محافظت کند. واکسیناسیون همچنین می تواند به زنان باردار کمک کند تا آنتی بادی هایی بسازند که ممکن است از نوزادشان محافظت کند.


واکسن‌های کووید-۱۹ باعث عفونت با ویروسی که باعث کرونا می‌شود، از جمله در زنان باردار یا نوزادانشان نمی‌شود. هیچ یک از واکسن های کرونا حاوی ویروس زنده ای نیست که باعث کرونا می شود.

در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، یافته‌های اولیه نشان می‌دهد که دریافت واکسن mRNA کرونا در دوران بارداری هیچ خطر جدی برای زنان باردار واکسینه شده یا نوزادان آنها ندارد. همچنین، به خاطر داشته باشید که واکسن‌های mRNA کرونا DNA شما را تغییر نمی‌دهند.

علاوه بر این، واکسن‌هایی که از همان ناقل ویروسی (واکسن جانسون) کرونا استفاده می‌کنند، در آزمایش‌های بالینی به زنان باردار در هر سه ماهه بارداری داده شده‌اند. هیچ اثر مضری یافت نشد.

اگر نگرانی دارید، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای دریافت واکسن کرونا صحبت کنید.


آیا واکسن کرونا می تواند بر باروری یا قاعدگی تأثیر بگذارد؟

اگر در تلاش برای باردار شدن هستید یا ممکن است در آینده باردار شوید، توصیه می شود که واکسن کرونا را دریافت کنید. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واکسن کرونا باعث مشکلات باروری شود وجود ندارد.

تعداد کمی از زنان گزارش کرده‌اند که پس از دریافت واکسن کرونا دچار تغییرات موقت قاعدگی شده‌اند. یک مطالعه کوچک همچنین نشان داده است که برخی از زنان پس از ابتلا به کرونا تغییرات قاعدگی موقتی را تجربه کردند. مشخص نیست دریافت کرونا یا واکسن کرونا باعث این تغییرات می شود. تحقیقات بیشتر مورد نیاز است.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از چیزها می توانند بر چرخه قاعدگی تأثیر بگذارند، از جمله عفونت، استرس، مشکلات خواب و تغییر در رژیم غذایی یا ورزش.

اگر پس از دریافت اولین دوز واکسن کرونایی که نیاز به دو دوز دارد، باردار شدید، توصیه می‌شود واکسن دوم را انجام دهید.


بعد از واکسن کرونا

آیا می توانم پس از دریافت واکسن کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی را متوقف کنم؟

2 هفته پس از دریافت دومین دوز واکسن mRNA کرونا یا 2 هفته پس از دریافت تک دوز واکسن کرونا جانسون ، شما کاملاً واکسینه شده اید. در حال حاضر، هیچ محدودیت زمانی پس از واکسیناسیون برای وضعیت کاملا واکسینه شده شما وجود ندارد.


پس از واکسینه شدن کامل، می‌توانید با خیال راحت‌تر به انجام فعالیت‌هایی که ممکن است به دلیل همه‌گیری قادر به انجام آن نبوده‌اید، بازگردید. همچنین می‌توانید در هر شرایطی از پوشیدن ماسک یا فاصله‌گذاری اجتماعی خودداری کنید، مگر در مواردی که قانون یا قانون لازم باشد. با این حال، اگر در هفته گذشته در منطقه‌ای هستید که تعداد موارد جدید کرونا در آن بالا بوده است، محققان توصیه می‌کنند در داخل خانه و در فضای باز در مناطق شلوغ یا زمانی که در تماس نزدیک با افراد واکسینه نشده هستید، از ماسک استفاده کنید. اگر به طور کامل واکسینه شده اید و بیماری دارید یا داروهایی مصرف می کنید که سیستم ایمنی شما را تضعیف می کنند، ممکن است نیاز به استفاده از ماسک داشته باشید.

مچنین در هواپیماها، اتوبوس‌ها، قطارها و سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی و همچنین در مکان‌هایی مانند فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار همچنان ملزم به پوشیدن ماسک خواهید بود.

اگر به طور کامل واکسینه شده اید و با فردی که ویروس کرونا دارد تماس نزدیک داشته اید، 5 تا 7 روز بعد آزمایش دهید. و اگر ساکن یا کارمند یک کانون اصلاح و تربیت یا بازداشتگاه یا یک سرپناه بی خانمان هستید و در اطراف فردی هستید که مبتلا به کووید-۱۹ است، حتی اگر علائم کرونا را ندارید، باز هم باید آزمایش شوید.

آیا هنوز هم می توانم پس از واکسینه شدن به کرونا مبتلا شوم؟

واکسیناسیون کرونا از اکثر افراد در برابر بیماری کرونا محافظت می کند.

درصد کمی از افراد کاملاً واکسینه شده در صورت قرار گرفتن در معرض ویروسی که باعث کرونا می شود، همچنان به کرونا مبتلا می شوند. به این موارد عفونت های پیشرفت واکسن می گویند.

افراد مبتلا به عفونت های پیشرفت واکسن ممکن است کرونا را به دیگران منتقل کنند. با این حال، به نظر می رسد که افراد واکسینه شده کرونا را برای مدت کوتاه تری نسبت به افراد واکسینه نشده پخش می کنند.

واکسیناسیون همچنین ممکن است بیماری را کم‌تر کند. اگر به طور کامل واکسینه شده باشید، خطر کلی بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کرونا بسیار کمتر از افراد واکسینه نشده با عوامل خطر مشابه است.

آیا واکسن کرونا دوزهای اضافی یا تقویت کننده توصیه می شود؟

دوز اضافی واکسن کرونا برای افرادی که کاملاً واکسینه شده اند و ممکن است پاسخ ایمنی کافی قوی نداشته باشند توصیه می شود. در مقابل، دوز تقویت کننده برای افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند و پاسخ ایمنی آنها به مرور زمان ضعیف شده توصیه می شود.

پزشکان دوزهای اضافی و دوزهای تقویت کننده واکسن کرونا را در موارد خاص توصیه می کند

دوز سوم واکسن mRNA کرونا را برای برخی از افراد با سیستم ایمنی ضعیف مانند افرادی که پیوند عضو داشته اند توصیه می کند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است پس از واکسیناسیون با دو دوز واکسن mRNA کرونا، ایمنی کافی ایجاد نکنند. یک دوز اضافی ممکن است محافظت آنها را در برابر کرونا بهبود بخشد.دوز سوم باید حداقل 28 روز پس از دوز دوم واکسن mRNA کرونا داده شود. دوز اضافی باید همان مارک دوز mRNA دیگر واکسن کرونا باشد که به شما داده شده است. اگر نام تجاری داده شده مشخص نباشد، هر یک از برندهای واکسن mRNA کرونا را می توان به عنوان دوز سوم تزریق کرد.

دوز تقویت کننده اگر 18 سال یا بیشتر دارید، هر دو دوز واکسن کرونا Pfizer-BioNTech یا واکسن کرونا مدرنا را دریافت کرده اید و حداقل 6 ماه از آن گذشته است، باید یک دوز تقویت کننده واحد دریافت کنید.

اگر 18 سال یا بیشتر دارید، یک دوز از واکسن کرونا جانسون به شما داده شده است و حداقل 2 ماه از آن گذشته است، باید یک دوز تقویت کننده را دریافت کنید.زنان باردار همچنین می توانند واکسن تقویت کننده کرونا دریافت کنند.