علت دیابت چیست؟

ویژه مراجعین

 

انواع دیابت

دیابت شیرین که معمولاً به عنوان دیابت شناخته می شود، یک بیماری متابولیک است که باعث افزایش قند خون می شود. هورمون انسولین، قند را از خون به سلول های شما منتقل می کند تا ذخیره یا برای انرژی استفاده شود. در دیابت، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند به طور موثر از انسولینی که می سازد استفاده کند. قند خون بالای درمان نشده ناشی از دیابت می تواند به اعصاب، چشم ها، کلیه ها و سایر اندام ها آسیب برساند. برای انجام آزمایش خون برای تشخیص دیابت در کرج به آزمایشگاه گوهردشت مراجعه بفرمایید.

انواع مختلفی از دیابت وجود دارد:

دیابت نوع 1

 یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی به سلول‌های پانکراس، جایی که انسولین ساخته می‌شود، حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. مشخص نیست چه چیزی باعث این حمله می شود. حدود 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت به این نوع مبتلا هستند.

دیابت نوع 2

 زمانی رخ می دهد که بدن شما در برابر انسولین مقاوم می شود و قند در خون انباشته می شود.

 پیش دیابت 

زمانی اتفاق می افتد که قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، اما برای تشخیص دیابت نوع 2 به اندازه کافی بالا نیست.

 دیابت بارداری

 قند خون بالا در دوران بارداری است. هورمون های مسدود کننده انسولین که توسط جفت تولید می شود باعث این نوع دیابت می شود.

هرنوع دیابت، علائم و علل و درمان های منحصر به فردی دارد. درباره تفاوت این انواع با یکدیگر باید ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.

 

 

علائم دیابت

علائم دیابت ناشی از افزایش قند خون است.

علائم عمومی

علائم کلی دیابت عبارتند از:

افزایش گرسنگی

افزایش تشنگی

کاهش وزن

تکرر ادرار

تاری دید

خستگی مفرط

زخم هایی که خوب نمی شوند

علائم در مردان

علاوه بر علائم عمومی دیابت، مردان مبتلا به دیابت ممکن است کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ (ED) و قدرت عضلانی ضعیف داشته باشند.

علائم در زنان

زنان مبتلا به دیابت همچنین می توانند علائمی مانند عفونت ادراری، عفونت های قارچی و پوست خشک و خارش دار داشته باشند.

دیابت نوع 1

علائم دیابت نوع 1 می تواند شامل موارد زیر باشد:

گرسنگی شدید

افزایش تشنگی

کاهش وزن ناخواسته

تکرر ادرار

تاری دید

خستگی

همچنین ممکن است منجر به تغییرات خلقی شود.

دیابت نوع 2

علائم دیابت نوع 2 می تواند شامل موارد زیر باشد:

افزایش گرسنگی

افزایش تشنگی

افزایش ادرار

تاری دید

خستگی

زخم هایی که دیر التیام می یابند

همچنین ممکن است باعث عفونت های مکرر شود. این به این دلیل است که افزایش سطح گلوکز بهبود را برای بدن دشوارتر می کند.

دیابت بارداری

اکثر زنان مبتلا به دیابت بارداری هیچ علامتی ندارند. این عارضه اغلب در طول آزمایش معمول قند خون یا تست تحمل گلوکز خوراکی که معمولاً بین هفته های 24 و 28 بارداری انجام می شود، تشخیص داده می شود.در موارد نادر در یک زن مبتلا به دیابت بارداری نیزمیزان تشنگی یا میزان ادرار افزایش می یابد.

 

علل دیابت

هر نوع دیابت علل مختلفی دارد.

دیابت نوع 1

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث دیابت نوع 1 می شود. به دلایلی، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های بتای تولید کننده انسولین در لوزالمعده حمله کرده و آنها را از بین می برد. ژن ها ممکن است در برخی افراد نقش داشته باشند. همچنین ممکن است یک ویروس باعث حمله سیستم ایمنی شود.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و سبک زندگی ناشی می شود. اضافه وزن یا چاقی نیز خطر ابتلا را افزایش می دهد. حمل وزن اضافی، به خصوص در شکم، سلول های شما را در برابر اثرات انسولین بر قند خون مقاوم تر می کند. این وضعیت در خانواده ها دیده می شود. اعضای خانواده ژن هایی مشترک دارند که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 و اضافه وزن را در آنها افزایش می دهد.

دیابت بارداری

دیابت بارداری نتیجه تغییرات هورمونی در دوران بارداری است. جفت هورمون هایی تولید می کند که سلول های زن باردار را نسبت به اثرات انسولین کمتر حساس می کند. این می تواند باعث افزایش قند خون در دوران بارداری شود. زنانی که هنگام باردار شدن اضافه وزن دارند یا در دوران بارداری بیش از حد وزن اضافه می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند.

 


عوامل خطر دیابت

برخی عوامل خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهند.

دیابت نوع 1

اگر کودک یا نوجوان هستید، والدین یا خواهر و برادری مبتلا به این بیماری یا حامل ژن های مرتبط با این بیماری هستید، احتمال ابتلا به دیابت نوع 1 بیشتر است.

دیابت نوع 2

خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در صورتی افزایش می یابد که:

اضافه وزن دارند

45 سال یا بالاتر هستند

داشتن والدین یا خواهر و برادری با این بیماری

فعالیت بدنی ندارند

دیابت بارداری داشته اند

پیش دیابت دارند

فشار خون بالا، کلسترول بالا یا تری گلیسیرید بالا دارند

دیابت بارداری

خطر ابتلا به دیابت بارداری در صورتی افزایش می یابد که:

اضافه وزن دارند

بالای 25 سال سن دارند

در دوران بارداری قبلی دیابت بارداری داشته اند

نوزادی با وزن بیش از 9 پوند به دنیا آورده اند

سابقه خانوادگی دیابت نوع 2 دارند

مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

 

عوارض دیابت

قند خون بالا به اندام ها و بافت های سراسر بدن شما آسیب می رساند. هرچه قند خون شما بالاتر باشد و هر چه مدت بیشتری با آن زندگی کنید، خطر ابتلا به عوارض بیشتر می شود.

عوارض مرتبط با دیابت عبارتند از:

بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی

نوروپاتی

نفروپاتی

رتینوپاتی و از دست دادن بینایی

از دست دادن شنوایی

آسیب پا مانند عفونت ها و زخم هایی که بهبود نمی یابند

بیماری های پوستی مانند عفونت های باکتریایی و قارچی

افسردگی

زوال عقل


دیابت بارداری

دیابت بارداری کنترل نشده می تواند منجر به مشکلاتی شود که هم مادر و هم جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. عوارضی که بر جنین تأثیر می گذارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

تولد زودرس

وزن بالاتر از حد طبیعی در بدو تولد

افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مراحل بعدی زندگی

قند خون پایین

زردی

مرده زایی

مادر ممکن است دچار عوارضی مانند فشار خون بالا (پره اکلامپسی) یا دیابت نوع 2 شود. او همچنین ممکن است نیاز به زایمان سزارین داشته باشد. خطر ابتلای مادر به دیابت بارداری در بارداری های بعدی نیز افزایش می یابد.


دیابت و رژیم غذایی

تغذیه سالم بخش اصلی مدیریت دیابت است. در برخی موارد، تغییر رژیم غذایی ممکن است برای کنترل بیماری کافی باشد.

دیابت نوع 1

سطح قند خون شما بر اساس انواع غذاهایی که می خورید افزایش یا کاهش می یابد. غذاهای نشاسته ای یا شیرین باعث افزایش سریع سطح قند خون می شوند. پروتئین و چربی باعث افزایش تدریجی بیشتر می شود.پزشک شما ممکن است توصیه کند که مقدار کربوهیدرات هایی را که در روز می خورید محدود کنید. همچنین باید مصرف کربوهیدرات خود را با دوزهای انسولین خود متعادل کنید. با یک متخصص تغذیه کار کنید که می تواند به شما در طراحی یک برنامه غذایی دیابت کمک کند. داشتن تعادل مناسب پروتئین، چربی و کربوهیدرات می تواند به شما در کنترل قند خون کمک کند. 


دیابت نوع 2

خوردن انواع مناسب غذاها هم می تواند قند خون شما را کنترل کند و هم به کاهش وزن اضافی کمک کند. شمارش کربوهیدرات بخش مهمی از غذا خوردن برای دیابت نوع 2 است. یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که در هر وعده غذایی چند گرم کربوهیدرات بخورید. برای اینکه سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید، سعی کنید در طول روز وعده های غذایی کوچک بخورید. غذاهای سالم مانند:

میوه ها

سبزیجات

غلات کامل

پروتئین بدون چربی مانند مرغ و ماهی

چربی های سالم مانند روغن زیتون و آجیل

برخی از غذاهای دیگر می توانند تلاش ها برای کنترل قند خون خود را تضعیف کنند. 


دیابت بارداری

خوردن یک رژیم غذایی متعادل هم برای شما و هم برای کودکتان در این نه ماه مهم است. انتخاب صحیح مواد غذایی نیز می تواند به شما در جلوگیری از داروهای دیابت کمک کند. مراقب اندازه وعده های خود باشید و غذاهای شیرین یا شور را محدود کنید. اگرچه برای تغذیه کودک در حال رشد خود به مقداری شکر نیاز دارید، اما باید از خوردن بیش از حد خودداری کنید. برنامه غذایی خود را با کمک یک متخصص تغذیه تهیه کنید. آنها مطمئن خواهند شد که رژیم غذایی شما دارای ترکیب مناسبی از مواد خوراکی مغذی می باشد.

تشخیص دیابت

هر کسی که علائم دیابت دارد یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری است باید آزمایش شود. زنان به طور معمول در طول سه ماهه دوم یا سوم بارداری خود برای دیابت بارداری آزمایش می شوند. پزشکان از این آزمایشات خون برای تشخیص پیش دیابت و دیابت استفاده می کنند:

آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا (FPG) قند خون شما را پس از 8 ساعت ناشتا بودن اندازه گیری می کند.

آزمایش A1C تصویری از سطح قند خون شما در 3 ماه گذشته ارائه می دهد.

برای تشخیص دیابت بارداری، پزشک سطح قند خون شما را بین هفته های 24 تا 28 بارداری آزمایش می کند.

در طول آزمایش گلوکز، یک ساعت پس از نوشیدن مایعات قندی، قند خون شما بررسی می شود.

در طول تست تحمل گلوکز 3 ساعته، قند خون شما پس از ناشتا بودن یک شبه و سپس نوشیدن یک مایع شیرین بررسی می شود.

هرچه زودتر دیابت را تشخیص دهید، زودتر می توانید درمان را شروع کنید. دریابید که آیا باید آزمایش بدهید یا خیر، و اطلاعات بیشتری در مورد آزمایشاتی که ممکن است پزشکتان انجام دهد به دست آورید.

 

 

پیشگیری از دیابت

دیابت نوع 1 قابل پیشگیری نیست زیرا به دلیل مشکل در سیستم ایمنی ایجاد می شود. برخی از علل دیابت نوع 2، مانند ژن ها یا سن شما نیز تحت کنترل شما نیستند. با این حال بسیاری دیگر از عوامل خطر دیابت قابل کنترل هستند. بیشتر راهبردهای پیشگیری از دیابت شامل انجام تنظیمات ساده در رژیم غذایی و تناسب اندام است. اگر پیش دیابت برای شما تشخیص داده شده است، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای به تاخیر انداختن یا پیشگیری از دیابت نوع 2 انجام دهید:

حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش هوازی مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری داشته باشید.

چربی های اشباع شده و ترانس را به همراه کربوهیدرات های تصفیه شده از رژیم غذایی خود حذف کنید.

میوه ها، سبزیجات و غلات کامل را بیشتر مصرف کنید.

وعده های کوچکتر بخورید

اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، سعی کنید 7 درصد منبع قابل اعتماد وزن بدن خود را کاهش دهید.

 

دیابت در بارداری

زنانی که هرگز دیابت نداشته اند ممکن است به طور ناگهانی در بارداری دچار دیابت بارداری شوند. هورمون های تولید شده توسط جفت می توانند بدن شما را در برابر اثرات انسولین مقاوم تر کنند. برخی از زنانی که قبل از بارداری دیابت داشتند، آن را در دوران بارداری با خود حمل می کنند. به این بیماری دیابت قبل از بارداری می گویند. دیابت بارداری باید پس از زایمان از بین برود، اما خطر ابتلا به دیابت در آینده را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. طبق اعلام فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) حدود نیمی از زنان مبتلا به دیابت بارداری طی 5 تا 10 سال پس از زایمان به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند. ابتلا به دیابت در دوران بارداری می‌تواند منجر به عوارضی مانند زردی یا مشکلات تنفسی برای نوزاد شما شود. اگر دیابت قبل از بارداری یا بارداری در شما تشخیص داده شد، برای جلوگیری از عوارض به نظارت ویژه نیاز دارید. 


دیابت در کودکان

کودکان می توانند به دیابت نوع 1 و 2 مبتلا شوند. کنترل قند خون به ویژه در جوانان اهمیت دارد، زیرا این بیماری می تواند به اندام های مهمی مانند قلب و کلیه آسیب برساند.

دیابت نوع 1

شکل خودایمنی دیابت اغلب در دوران کودکی شروع می شود. یکی از علائم اصلی افزایش ادرار است. کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 ممکن است پس از آموزش توالت، شروع به خیس کردن تخت کنند. تشنگی شدید، خستگی و گرسنگی نیز از علائم این بیماری هستند. مهم است که کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 فورا تحت درمان قرار گیرند. این بیماری می تواند باعث افزایش قند خون و کم آبی بدن نیزشود.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 1 قبلا "دیابت نوجوانان" نامیده می شد زیرا نوع 2 در کودکان بسیار نادر بود. اکنون که تعداد بیشتری از کودکان اضافه وزن دارند، دیابت نوع 2 در این گروه سنی شایع تر می شود. طبق گفته محققان، حدود 40 درصد از کودکان مبتلا به دیابت نوع 2 علائمی ندارند. این بیماری اغلب در طول معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. دیابت نوع 2 درمان نشده می تواند عوارض مادام العمر از جمله بیماری قلبی، بیماری کلیوی و نابینایی ایجاد کند. تغذیه سالم و ورزش می تواند به کودک شما کمک کند قند خون خود را مدیریت کند و از این مشکلات جلوگیری کند. دیابت نوع 2 بیش از هر زمان دیگری در جوانان شایع است.