چه موقع باید آزمایش PCR کرونا بدهیم؟

ویژه مراجعین

 


با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و برای جلوگیری از استرس ابتلا به آن و همچنین برای پیشگیری از انتقال این ویروس به دوستان و نزدیکان باید انواع آزمایشات تشخیصی کرونا را بشناسیم و بدانیم چه موقع و با دیدن چه علایمی برای انجام تستها به آزمایشگاه مراجعه کنیم. برای انجام آزمایشpcr در کرج حتما به آزمایشگاه گوهردشت مراجعه بفرمایید.

 

آزمایش تشخیصی کووید-۱۹ برای تشخیص اینکه آیا در حال حاضر به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث بیماری کرونا (کرونا) می‌شود، آلوده هستید، انجام می‌شود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) این نوع آزمایشات را برای تشخیص عفونت کرونا تأیید کرده است:

 

 

 

 

تست RT-PCR.

این آزمایش کرونا که آزمایش مولکولی نیز نامیده می‌شود، مواد ژنتیکی ویروس را با استفاده از تکنیک آزمایشگاهی به نام واکنش زنجیره‌ای پلیمراز رونویسی معکوس (RT-PCR) شناسایی می‌کند. نمونه مایع با قرار دادن یک سواب بینی بلند (سواب نازوفارنکس) در سوراخ بینی و گرفتن مایع از پشت بینی یا با استفاده از یک سواب بینی کوتاه تر (سواب میانی شاخک) یا یک سواب بسیار کوتاه (سواب نارس قدامی) جمع آوری می شود. برای گرفتن نمونه در برخی موارد، یک سواب بلند در پشت گلو قرار داده می‌شود (سواب اوروفارنکس)، یا ممکن است برای تولید نمونه بزاق داخل لوله تف کنید.

 

اگر تست‌های RT-PCR در یک آزمایشگاه با کیفیت مانند آزمایشگاه گوهردشت توسط یک متخصص به درستی انجام شود بسیار دقیق هستند، اما آزمایش سریع می‌تواند برخی موارد را از دست بدهد.

 

تست آنتی ژن.این آزمایش کرونا پروتئین های خاصی را در ویروس، شناسایی می کند. با استفاده از یک سواب بلند بینی برای گرفتن نمونه مایع، برخی از آزمایشات آنتی ژن می توانند در عرض چند دقیقه نتیجه دهند. دیگران ممکن است برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده شوند. یک نتیجه آزمایش آنتی ژن مثبت زمانی دقیق در نظر گرفته می شود که دستورالعمل ها به دقت دنبال شوند، اما احتمال نتایج منفی کاذب افزایش می یابد - به این معنی که ممکن است به ویروس آلوده شوید اما نتیجه منفی داشته باشد. بسته به شرایط، پزشک ممکن است آزمایش RT-PCR را برای تایید نتیجه آزمایش آنتی ژن منفی توصیه کند.

یک آزمایش PCR به نام آنفولانزا

SC2 Multiplex Assay می‌تواند هر یک از سه ویروس را به طور همزمان شناسایی کند: ویروس کرونا، آنفولانزای A و آنفولانزای B. فقط یک نمونه برای بررسی هر سه ویروس مورد نیاز است و این می تواند در طول فصل آنفولانزا مفید باشد. اما نتیجه منفی احتمال هر یک از این عفونت ها را رد نمی کند. بنابراین فرآیند تشخیص ممکن است شامل مراحل بیشتری باشد، بسته به علائم، مواجهه احتمالی و قضاوت بالینی پزشک شما.

 

 آزمایش تشخیصی کرونا ممکن است در موارد زیر مورد نیاز باشد:

 

علائم کرونا مانند تب، سرفه، خستگی یا تنگی نفس را دارید

 

شما علائمی ندارید اما با کسی که تست ویروس کرونا مثبت بوده یا مشکوک به ابتلا به این ویروس است، تماس نزدیک داشته اید. تماس نزدیک به این معنی است که شما در فاصله 2 متری از فردی که مبتلا به کرونا است فاصله داشته اید. اما اگر در سه ماه گذشته آزمایش کرونا شما مثبت شد، نیازی به انجام آزمایش ندارید. اگر به طور کامل واکسینه شده اید و با فردی که ویروس کرونا دارد تماس نزدیک داشته اید، 5 تا 7 روز پس از تماس با او آزمایش دهید ولی اگر در 3 ماه گذشته به کرونا مبتلا شده اید، نیازی به آزمایش ندارید.

 

گروه های خاصی برای آزمایش های تشخیصی دراولویت هستند. این افراد شامل افرادی با علائم و نشانه های کرونا هستند که:

 

در یک مرکز مراقبت های بهداشتی به عنوان اولین پاسخ دهنده کار می کنند

 

زندگی یا کار در مراکز مراقبت طولانی‌مدت، مانند خانه‌های سالمندان، یا مکان‌های دیگری که افراد در آن نزدیک به هم قرار دارند، مانند زندان‌ها یا پناهگاه‌ها

 

در بیمارستان تحت مراقبت هستند

 

و همچنین بسته به دستورالعمل‌های بخش بهداشت محلی برای نظارت بر کرونا در جوامع فردی، ممکن است افراد دیگر برای آزمایش اولویت داشته باشند.

 

برخی از افرادی که به ویروس کرونا آلوده هستند ممکن است علائمی نداشته باشند ، اما هنوز هم می توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند. افرادی که هیچ علامتی ندارند را می توان آزمایش کرد. اگر نتیجه آزمایش افراد بدون علائم مثبت باشد، باید دستورالعمل‌های قرنطینه خود را برای کمک به مهار شیوع ویروس دنبال کنند.

 

این احتمال وجود دارد که آزمایش تشخیصی کرونا شما نتیجه منفی کاذب بدهد. این بدان معناست که آزمایش، ویروس را شناسایی نکرده است، حتی اگر شما واقعاً به آن آلوده شده باشید. اگر اقدامات احتیاطی مناسب را انجام ندهید، مانند پیروی از دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی و پوشیدن ماسک در صورت لزوم، خطر انتشار ناآگاهانه ویروس را به دیگران دارید. همچنین این احتمال وجود دارد که آزمایش آنتی ژن سریع کرونا بتواند نتایج مثبت کاذب ایجاد کند - که نشان دهنده عفونت است در حالی که واقعاً وجود ندارد - اگر دستورالعمل ها به دقت رعایت نشود.

 

خطر نتایج آزمایش منفی کاذب یا مثبت کاذب به نوع و حساسیت تست تشخیصی کرونا، دقیق بودن نمونه برداری و دقت آنالیز آزمایشگاهی بستگی دارد.به همین دلیل به آزمایشگاه مجهز در شهر کرج مراجعه کنید.

 

چگونه خود را آماده کنیم؟

 

 برای مراجعه به مطب پزشک یا مرکز آزمایش از ماسک صورت استفاده کنید و از هر کسی که با شما می‌آید بخواهید از ماسک استفاده کند. اگر فکر می‌کنید ممکن است به کرونا مبتلا شده‌اید، با مطب پزشک یا بخش بهداشت محلی‌تان تماس بگیرید تا علائم خود را بررسی کرده و در مورد آزمایش قبل از ورود بپرسید، تا کارکنان بتوانند با پوشیدن تجهیزات محافظ شخصی برای ملاقات شما آماده شوند.

اگر فکر می کنید ممکن است مبتلا به کرونا باشید، با مطب پزشک خود تماس بگیرید تا علائم شما را بررسی کند، در صورت وجود، در مورد آزمایش بپرسید. سپس پزشک و سایر کارکنان می‌توانند برای ویزیت شما آماده شوند، تجهیزات حفاظت فردی بپوشند، و دستورالعمل‌هایی در مورد اینکه کجا بروید و چگونه آزمایش انجام می‌شود به شما بدهند. 

 

 

 

 

 

 

نتیجه گیری مقاله

 

برخی از مراکز دارای آزمایشات سریع برای آزمایش تشخیص کرونا هستند. در این صورت، ممکن است در کمتر از یک ساعت یا در همان روزی که آزمایش می‌شوید، نتایج خود را دریافت کنید. سایر امکانات ممکن است مجبور باشند نمونه آزمایشی را برای تجزیه و تحلیل به یک آزمایشگاه بیرونی ارسال کنند. اگر آنها نیاز به ارسال نمونه داشته باشند، ممکن است نتایج شما تا چند روز بعد در دسترس نباشد. نتیجه آزمایش تشخیصی کرونا شما ممکن است مثبت یا منفی باشد. نتیجه مثبت. این بدان معنی است که شما در حال حاضر یک عفونت فعال با ویروسی دارید که باعث کرونا می شود. اقدامات مناسب را برای مراقبت از خود و جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران انجام دهید. شما باید تا زمانی که: علائم شما بهبود یابد، 24 ساعت از تب می گذرد و حداقل پنج روز از اولین ظهور علائم شما می گذرد. پنج روز دیگر از ماسک استفاده کنید. اگر علائم شدید کرونا یا وضعیت سلامتی دارید که توانایی شما را در مبارزه با بیماری کاهش می دهد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مدت بیشتری درقرنطینه بمانید. اگر نتیجه مثبت داشتید اما هرگز علائمی نداشتید، پنج روز بعد از آزمایش ایزوله کنید و پنج روز دیگر از ماسک استفاده کنید.

 

نتیجه منفی این بدان معنی است که شما احتمالاً به ویروس کرونا آلوده نشده اید. اما یک نتیجه آزمایش منفی کاذب ممکن است بسته به زمان و کیفیت نمونه آزمایش اتفاق بیفتد. حتی اگر آزمایشتان منفی باشد، ممکن است در آینده آلوده شوید، بنابراین رعایت دستورالعمل‌های مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک صورت و شستن دست‌ها برای جلوگیری از شیوع احتمالی مهم است. در صورت ادامه علائم، پزشک ممکن است تکرار آزمایش را توصیه کند.

 

توصیه های قرنطینه

 

اگر با فردی که مبتلا به کرونا است تماس نزدیک داشته اید و به طور کامل واکسینه نشده اید، پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض در خانه و دور از دیگران (قرنطینه) بمانید تا ببینید آیا علائم کرونا در شما ایجاد شده است یا خیر. سپس پنج روز دیگر از ماسک استفاده کنید. اگر نمی توانید قرنطینه کنید، به مدت 10 روز از ماسک استفاده کنید. سعی کنید از افراد خانواده خود دوری کنید. اگر علائمی دارید، خود را ایزوله کنید. اگر در سه ماه گذشته کرونا داشته اید یا در 6 ماه گذشته به طور کامل واکسینه شده اید، معمولاً نیازی به قرنطینه ندارید. اما به مدت 10 روز از ماسک استفاده کنید. پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض، حتی اگر علائمی ندارید، آزمایش دهید. برای مشاوره در مورد آزمایش و توصیه های قرنطینه با پزشک یا بخش بهداشت محلی خود تماس بگیرید.