آیا فشارخون بارداری خطرناک است؟

ویژه مراجعین

 

 

فشار خون و بارداری

 

در طول بارداری، بدن شما تغییرات فیزیکی زیادی را برای رشد و نمو جنین تجربه می کند. در طول این نه ماه، اندازه گیری فشار خون طبیعی ایده آل است. فشار خون شما نیروی فشار خون شما به دیواره رگ های شما است. هر بار که قلب شما می تپد، خون را به داخل رگ ها پمپاژ می کند و سپس خون را به بقیه بدن شما می رساند. خون معمولاً با سرعت معینی از طریق شریان ها حرکت می کند. با این حال، عوامل مختلفی می توانند سرعت طبیعی جریان خون در عروق را مختل کنند و باعث افزایش یا کاهش فشار شوند. افزایش فشار در شریان ها می تواند منجر به افزایش فشار خون شود. کاهش فشار در شریان ها می تواند منجر به کاهش فشار خون شود.

فشار خون با دو عدد ثبت می شود. عدد سیستولیک عدد بالایی است که نشان دهنده میزان فشار در شریان ها هنگام تپش قلب شما است. عدد دیاستولیک عدد پایینی است که نشان دهنده میزان فشار در شریان ها بین ضربان قلب است. فشار خون شما به طور طبیعی با هر ضربان قلب افزایش می یابد و زمانی که قلب در بین ضربان ها استراحت می کند، کاهش می یابد. با این حال، تغییرات سریعی که بدن شما در طول بارداری متحمل می شود، می تواند بر این اعداد تأثیر بگذارد و باعث تغییر شدید فشار خون شود.

از نظر محققان انجمن قلب آمریکا (AHA)، فشار خون طبیعی 120/80 میلی متر جیوه و کمتر است. مقادیر کمتر از 90/60 میلی متر جیوه نشان دهنده فشار خون پایین یا افت فشار خون است. مقادیر بالای 140/90 میلی متر جیوه در بارداری نشان دهنده فشار خون بالا است. فشار خون بالا در بارداری بسیار بیشتر از افت فشار خون دیده می شود. حدود 10 درصد از تمام بارداری ها به دلیل مشکلات فشار خون بالا پیچیده می شوند.

فشار خون غیرطبیعی در دوران بارداری دلیلی برای نگرانی است. هم شما و هم کودکتان ممکن است در معرض خطر افزایش عوارض سلامتی باشید. با این حال، ممکن است بتوانید قبل از تولد و قبل از انجام آزمایش بارداری در آزمایشگاه گوهردشت کرج با مراجعه منظم به پزشک از مشکلات جلوگیری کنید تا پزشکتان بتواند فشار خون شما را از نزدیک کنترل کند.

 


 

 

نحوه تشخیص فشار خون غیر طبیعی

پزشکان خوانش غیرطبیعی فشار خون در بزرگسالان غیر باردار را به شرح زیر تعریف می کنند:

فشار خون بالا یک عدد سیستولیک بین 120 تا 129 و عدد دیاستولیک کمتر از 80 است.

در مرحله 1 فشار خون بالا، عدد سیستولیک بین 130 تا 139 یا عدد دیاستولیک بین 80 تا 89 است.

در مرحله 2 فشار خون بالا، عدد سیستولیک 140 یا بیشتر یا عدد دیاستولیک 90 یا بیشتر است.

در بحران فشار خون، عدد سیستولیک بالاتر از 180 و/یا عدد دیاستولیک بالاتر از 120 است.

ممکن است همیشه نتوانید تشخیص دهید که فشار خون شما خیلی بالا است یا خیلی پایین. در واقع، فشار خون و افت فشار خون ممکن است علائم قابل توجهی ایجاد نکنند. اگر علائمی را تجربه کردید، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

علائم فشار خون بالا

فشار خون بالا در بارداری معمولاً 140/90 میلی متر جیوه یا بالاتر تعریف می شود. ممکن است باعث موارد زیر شود:

برافروختگی پوست

تورم دست ها یا پاها

سردرد

تنگی نفس

درد شکم

حالت تهوع

استفراغ

تغییرات در بینایی

علائم افت فشار خون

فشار خون پایین یا افت فشار خون معمولاً به صورت 90/60 میلی متر جیوه یا کمتر تعریف می شود. ممکن است باعث موارد زیر شود:

سرگیجه

مشکل در تمرکز

پوست سرد و لطیف

تاری دید

تنفس سریع و پی در پی

افسردگی

خستگی ناگهانی

خستگی مفرط

اگر مشکوک هستید که علائم فشار خون یا افت فشار خون دارید، باید فوراً به پزشک خود مراجعه کنید تا از عوارض احتمالی جلوگیری کنید.

علائم فشار خون بالا و افت فشار خون همیشه وجود ندارد. بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا فشار خون غیرطبیعی دارید، انجام آزمایش فشار خون است. آزمایش‌های فشار خون اغلب در نوبت‌های چک‌آپ منظم انجام می‌شود و پزشک باید آن‌ها را در طول بارداری انجام دهد.

در حالی که این آزمایشات معمولاً در یک محیط پزشکی انجام می شوند، می توانند در خانه نیز انجام شوند. بسیاری از داروخانه های محلی دارای دستگاه فشار خون خانگی هستند که می توانید از آنها برای بررسی فشار خون خود استفاده کنید. با این حال، قبل از اینکه فشار خون خود را در خانه کنترل کنید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است دستورالعمل های خاصی در مورد زمان و هر چند وقت یکبار باید فشار خون خود را چک کنید.

 

علل فشار خون غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟

محققان تخمین می زنند که از هر 3 بزرگسال، 1 نفر فشار خون بالا دارد. در بارداری، فشار خون بالا را می توان به دو دسته اصلی فشار خون مزمن و فشار خون بالا مربوط به بارداری طبقه بندی کرد. فشار خون مزمن به فشار خون بالا گفته می شود که قبل از بارداری وجود داشته است. همچنین اگر در 20 هفته اول بارداری دچار پرفشاری خون شوید، ممکن است به این بیماری مبتلا شوید و پس از زایمان هم همچنان این بیماری را داشته باشید.

اختلالات فشار خون بالا مربوط به بارداری معمولاً پس از 20 هفته اول بارداری ایجاد می شود. انواع مختلفی از اختلالات وجود دارد که شدت آنها متفاوت است. یک بررسی در سال 2016 نشان می دهد که به نظر می رسد سن، چاقی و مشکلات بهداشتی زمینه ای در ایجاد این شرایط (فشار خون بالا) نقش دارند. اگرچه این بیماری‌ها معمولاً پس از زایمان از بین می‌روند، اما در صورت ابتلا به هر یک از آنها، خطر ابتلا به فشار خون در آینده بسیار بیشتر است.

افت فشار خون، اگرچه بسیار کمتر شایع است، می تواند به طور مستقیم با بارداری مرتبط باشد. سیستم گردش خون شما در دوران بارداری گسترش می یابد تا جنین شما را در خود جای دهد. با گسترش گردش خون، ممکن است افت کمی در فشار خون داشته باشید. این موضوع بیشتر در طول 24 هفته اول بارداری رخ می دهد. با این حال، این مقدار معمولاً آنقدر قابل توجه نیست که باعث نگرانی شود.

افت فشار خون نیز ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

کم آبی بدن

دیابت

قند خون پایین

مشکلات قلبی

مشکلات تیروئید

واکنش های آلرژیک شدید

از دست دادن خون

عفونت

سوء تغذیه، به ویژه کمبود اسید فولیک، ویتامین های B و ویتامین D

 

 

 

درمان فشار خون غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟

فشار خون بالا در بارداری باید به دقت کنترل شود تا از عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی جلوگیری شود. پزشک مراجعه مکرر به پزشک را برای نظارت بر جنین و همچنین آزمایش ادرار و خون توصیه می کند. پزشک شما احتمالاً از شما می خواهد که تعداد دفعات لگد زدن کودکتان در روز را پیگیری کنید. کاهش حرکت ممکن است مشکل ساز باشد و ممکن است نشان دهنده نیاز به زایمان زودرس باشد. پزشک شما همچنین در طول بارداری سونوگرافی انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که کودک شما به درستی رشد می کند. بسته به نوع و شدت مشکلات فشار خون بالا ممکن است داروها نیز توصیه شوند.

موارد خفیف افت فشار خون معمولاً نیازی به درمان ندارند. در عوض، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که هنگام ایستادن احتیاط کنید تا زمین نخورید. موارد جدی تر ممکن است از شما خواسته شود:

مایعات به خصوص آب بیشتری بنوشید

جوراب فشاری بپوشید

نمک بیشتری مصرف کنید

کمتر روی پاهای خود بایستید

هنگام ایستادن به طور مکرر استراحت کنید

عوارض فشار خون غیر طبیعی در دوران بارداری

فشار خون بالا شما و نوزادتان را در معرض افزایش خطر عوارض قرار می دهد. این شامل:

 

یک زایمان زودرس، که زایمانی است که قبل از هفته 37 اتفاق می افتد

نیاز به زایمان سزارین

مشکلات رشد جنین

جدا شدن جفت

پره اکلامپسی

فشار خون پایین می تواند برای بارداری چالش هایی ایجاد کند. مطالعه ای که در سال 2010 منتشر شد نشان داد که تقریباً نیمی از موارد افت فشار خون در بارداری در زنانی رخ می دهد که قبلاً این وضعیت را دارند. این مطالعه همچنین گزارش داد که زنان مبتلا به افت فشار خون مداوم در دوران بارداری بیشتر در معرض تهوع، استفراغ، خونریزی واژینال و کم خونی هستند.

 

چگونه از فشار خون غیرطبیعی در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای کاهش خطر عوارض، جلوگیری از فشار خون غیرطبیعی در وهله اول است. مراجعه به پزشک برای معاینه فیزیکی قبل از باردار شدن مفید است تا هر گونه ناهنجاری فشار خون زود تشخیص داده شود. همچنین بهتر است قبل از بارداری وزن مناسبی داشته باشید. به گفته متخصصان زنان و زایمان، هیچ روش اثبات شده ای برای جلوگیری از فشار خون بالا در دوران بارداری وجود ندارد. با این حال، باید تلاش کنید تا قبل از باردار شدن در بهترین حالت ممکن سلامت باشید:

داشتن یک رژیم غذایی سالم

مدیریت هر گونه شرایط از قبل موجود، مانند دیابت

محدود کردن الکل

ترک سیگار

حداقل سه بار در هفته ورزش کنید

 

چشم انداز زنان باردار با فشار خون غیر طبیعی

فشار خون بالا که در دوران بارداری ایجاد می شود اغلب پس از زایمان برطرف می شود. حتماً در معاینات دوران بارداری به طور منظم شرکت کنید تا پزشک شما بتواند سلامت کودک شما را کنترل کند و هر گونه نشانه فشار خون غیرطبیعی را بررسی کند. اگر پزشک دارویی برای کنترل فشار خون شما تجویز می کند، حتماً دارو را طبق دستور مصرف کنید. برای موارد قبلی فشار خون بالا، احتمالاً باید پس از تولد نوزادتان به مصرف داروها ادامه دهید.