TORCH

ویژه پزشکان

  

 

 

 

 

 

 

 

 

TORCH چیست؟

 

 

 

TORCH مخفف پنج عامل بیماری زایی است که در این تست بررسی می شوند.
 
 Toxoplasmosis

 
 Rubella 

 

 

 

 

 Cytomegalovirus) CMV)

 

 

 

 

 
 Herpes simplex virus) HSV)
 
 
 
 
 
بیماری هایی که از طریق تست TORCH قابل تشخیص هستند:
 
  
 
 
 
توکسوپلاسموز (Toxoplasmosis) : توکسوپلاسما گوندیی انگلی است که ازطریق دهان وارد بدن می شود و باعث بیماری توکسوپلاسموز می گردد. این انگل ممکن است روی بدن گربه، در مدفوع گربه، گوشت نپخته و تخم مرغ خام   وجود داشته باشد.
 
 
 
روبلا (Rubella) : ویروسی است که باعث ایجاد راش های پوستی می شود. در کودکان ممکن است اثرات جانبی جزئی داشته باشد در صورتی که جنین آلوده بهروبلا شود ممکن است مشکلات جدی مثل نقایص قلبی، مشکلات بینایی و تاخیر در رشد ایجاد کند.

 

 

سایتومگالوویروس (CMV) : این ویروس معمولا در بزرگسالان علائم مشخصی ایجاد نمی کند ولی مشکلاتی نظیر نقص شنوایی، صرع و ناتوانی ذهنی در جنیندرحال رشد ایجاد می کند.هرپس سیمپلکس ویروس (HSV) : این ویروس معمولا از طریق بندناف در  دوره جنینی و یا هنگام تولد از طریق کانال زایمان به جنین منتقل می شود، این   عفونت می تواند مشکلات جدی نظیر آسیب به مغز، مشکلات تنفسی و تشنج   ایجاد کند که معمولا از هفته دوم زندگی در نوزاد پدیدار می شوند. سایر موارد عفونی که در پنل TORCH بررسی می شوند:


 
 
Adeno & Parvo virus
 
 
 
 
EBV

Mycoplasma 

 

 

 

 
 
Candida Albicans
 
 
 
 
Trichomonas Vaginalis 

 


 

BK virus

 

 

 
 
Chlaymidia
 

 

Legionella
 
 
 
 
Listeria

 


 

Mycoplasma

 

 

 

نتیجه تست TORCH : 
 
 
 

نتیجه این تست غالبا به صورت مثبت یا منفی گزارش می شود. نتیجه مثبت به این معنی است که آنتی بادی های IgG یا IgM برای یک یا چند عامل عفونی که در این تست تحت پوشش قرار میگیرند در خون وجود دارد و احتمال وجود عفونت و یا سابقه آن در بدن فرد هست ولی جواب منفی طبیعی در نظر گرفته  می شود؛ به این معنی که آنتی بادی در خون وجود ندارد و عفونتی هم ایجاد نشده  است. 

 جواب تست مثبت در نوزاد ضرورتا به معنی وجود عفونت در بدن نیست زیرا  ممکن است آنتی بادی ها در پاسخ به یک عفونت قدیمی در بدن مادر وجود داشته  باشند که از طریق بندناف وارد بدن جنین شده اند؛ که در این موارد انجام تست  های تکمیلی برای تایید جواب آزمایش کمک کننده خواهند بود. معمولا تست دوم  دوهفته بعد انجام می شود و از همین طریق می توان میزان آنتی بادی ها را  مقایسه کرد. اگر افزایش میزان آنتی بادی ها مشاهده شد، نشان می دهد که عفونت اخیرا ایجاد شده است و در این حالت پزشک اقدامات درمانی را انجام می  دهد.