چه تفاوتی بین کرونا، آنفلوانزا ،سرما خوردگی و آلرژی وجود دارد؟

ویژه مراجعین

 

 

کرونا، سرماخوردگی، آلرژی های فصلی و آنفولانزا علائم و نشانه های مشابه زیادی دارند. در ادامه با برخی از تفاوت های مهم بین این بیماری ها آشنا می شوید.

اگر علائم بیماری کرونا را دارید، مهم است که فوراً با پزشک یا کلینیک خود برای مشاوره پزشکی تماس بگیرید. اما کرونا، سرماخوردگی معمولی، آلرژی های فصلی و آنفولانزا علائم مشابه بسیاری ایجاد می کنند. بنابراین چگونه می توانید تشخیص دهید که مبتلا به کرونا هستید؟ تفاوت در علائمی که این بیماری ها ایجاد می کنند و همچنین نحوه گسترش این بیماری ها، درمان و پیشگیری از آنها را درک کنید تا بتوانید با تشخیص درست زودتر سلامتی خودتان را بدست بیاورید. برای انجام آزمایش کرونا مسافران خارجی در کرج به آزمایشگاه گوهردشت کرج مراجعه کنید.

 

 

 

کرونا چیست و چگونه گسترش می یابد و چگونه درمان می شود؟

 

کرونا یک بیماری تنفسی مسری است که در اثر عفونت با ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می شود. معمولاً بین افرادی که در تماس نزدیک هستند (در فاصله 2 متر) پخش می شود. ویروس از طریق قطرات تنفسی منتشر می شود که هنگام نفس کشیدن، سرفه، عطسه، صحبت کردن یا آواز خواندن فردی منتشر می شود. این قطرات می توانند در دهان یا بینی فردی که در نزدیکی هستند فرود بیایند یا استنشاق شوند. این ویروس همچنین می تواند گسترش یابد اگر فردی سطح یا شیء حاوی ویروس را روی آن لمس کند و سپس دهان، بینی یا چشم های خود را لمس کند، هرچند این راه اصلی انتشار در نظر گرفته نمی شود.

شایع ترین علائم کرونا تب، سرفه و خستگی است. اما بسیاری از علائم و نشانه های احتمالی دیگر نیز وجود دارد. در حال حاضر تنها یک داروی ضد ویروسی به نام رمدسیویر برای درمان کرونا تایید شده است. برخی از داروها ممکن است به کاهش شدت کرونا کمک کنند. همچنین واکسیناسیون برای پیشگیری از این ویروس بطور جدی انجام میشود.

 

تفاوت کرونا با سرماخوردگی چیست؟

هم کرونا و هم سرماخوردگی معمولی توسط ویروس ها ایجاد می شوند. کرونا توسط SARS-CoV-2 ایجاد می شود، در حالی که سرماخوردگی اغلب توسط راینوویروس ها ایجاد می شود. این ویروس ها به روش های مشابه پخش می شوند و بسیاری از علائم و نشانه های مشابه را ایجاد می کنند. با این حال، چند تفاوت وجود دارد.

 

 

علامت یا نشانه

کرونا

سرما خوردگی

سرفه

معمولاً (خشک)

معمولاً

 

درد عضلانی

معمولاً

گاهی اوقات

 

خستگی

معمولا

گاهی اوقات

 

عطسه

به ندرت

گاهی اوقات

 

گلودرد

معمولاً

معمولاً

 

آبریزش یا گرفتگی بینی

معمولاً

معمولاً

 

تب

معمولاً

گاهی اوقات

 

اسهال

گاهی اوقات

هرگز

 

تهوع یا استفراغ

گاهی اوقات

هرگز

 

از دست دادن چشایی یا بویایی

معمولاً (اوایل - اغلب بدون آبریزش یا گرفتگی بینی)

گاهی اوقات (مخصوصاً با گرفتگی بینی)

 

 

 

  در حالی که علائم کرونا معمولاً 2 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض SARS-CoV-2 ظاهر می شوند، علائم سرماخوردگی معمولاً یک تا سه روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس عامل سرماخوردگی ظاهر می شوند. هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد درمان ممکن است شامل مسکن‌ها و داروهای سرماخوردگی بدون نسخه مانند ضداحتقان‌ها باشد. برخلاف کرونا، سرماخوردگی معمولاً بی ضرر است. اکثر افراد در عرض 3 تا 10 روز پس از سرماخوردگی بهبود می یابند، اگرچه برخی از سرماخوردگی ها ممکن است تا دو یا سه هفته طول بکشد.

 

 تفاوت بین کرونا و آلرژی فصلی چیست؟

 

برخلاف کرونا، آلرژی های فصلی توسط ویروس ایجاد نمی شوند. آلرژی های فصلی پاسخ های سیستم ایمنی بدن هستند که در اثر قرار گرفتن در معرض آلرژن ها مانند گرده های درختان فصلی یا چمن ایجاد می شوند. کرونا و آلرژی های فصلی باعث بسیاری از علائم و نشانه های مشابه می شوند، با این حال، چند تفاوت وجود دارد.

 

 

علامت یا نشانه

کرونا

آلرژی

سرفه

معمولاً(خشک)

 

گاهی اوقات

تب

معمولاً

هرگز

 

دردهای عضلانی

معمولا

هرگز

 

خستگی

معمولا

گاهی اوقات

 

خارش بینی، چشم ها، دهان یا گوش داخلی

هرگز

معمولا

 

عطسه

به ندرت

معمولا

 

گلودرد

معمولاً

به ندرت

 

آبریزش یا گرفتگی بینی

معمولاً

معمولاً

چشم صورتی ( ورم ملتحمه )

گاهی اوقات

 

گاهی اوقات

 

تهوع یا استفراغ

گاهی

هرگز

 

اسهال

گاهی اوقات

هرگز

 

از دست دادن چشایی یا بویایی

معمولاً (اوایل - اغلب بدون آبریزش یا گرفتگی بینی)

گاهی اوقات

 

 

 

همچنین، در حالی که کرونا می‌تواند باعث تنگی نفس یا مشکل در تنفس شود، آلرژی‌های فصلی معمولاً این علائم را ایجاد نمی‌کنند، مگر اینکه شما یک بیماری تنفسی مانند آسم داشته باشید که می‌تواند با قرار گرفتن در معرض گرده ایجاد شود. درمان آلرژی های فصلی ممکن است شامل آنتی هیستامین، اسپری های استروئیدی بینی و ضد احتقان ها و اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها در صورت امکان باشد. آلرژی فصلی ممکن است چند هفته طول بکشد.

 

 

 

  تفاوت بین کرونا و آنفولانزا چیست؟

 

 

کرونا وآنفولانزا هر دو بیماری‌های تنفسی مسری هستند که توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. کرونا توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می شود، در حالی که آنفولانزا توسط ویروس های آنفولانزای A و B ایجاد می شود. این ویروس ها به روش های مشابه پخش می شوند. کرونا و آنفولانزا علائم مشابهی ایجاد می کنند. این بیماری ها همچنین می توانند بدون علامت یا علائم خفیف یا شدید ایجاد کنند. به دلیل شباهت‌ها، تشخیص اینکه کدام بیماری تنها بر اساس علائم وجود دارد دشوار است. ممکن است آزمایش انجام شود تا مشخص شود که آیا کرونا دارید یا آنفولانزا دارید. شما همچنین می توانید هر دو بیماری را همزمان داشته باشید. با این حال، چند تفاوت وجود دارد.

 

 

 

 

علامت یا نشانه

کرونا

 

آنفولانرا

سرفه

معمولاً (خشک)

معمولاً

 

درد عضلانی

 

معمولاً

معمولاً

خستگی

معمولاً

 

معمولاً

گلودرد

معمولاً

 

معمولاً

آبریزش یا گرفتگی بینی

معمولاً

 

معمولاً

تب

معمولاً

معمولا - نه همیشه

 

تهوع یا استفراغ

گاهی اوقات

گاهی اوقات (در کودکان شایع تر است)

اسهال

گاهی اوقات

گاهی اوقات (در کودکان شایع تر است)

تنگی نفس یا مشکل در تنفس

معمولاً

معمولاً

از دست دادن چشایی یا بویایی

معمولا (اوایل - اغلب بدون آبریزش یا گرفتگی بینی)

به ندرت

 

 

 

علائم کرونا معمولاً دو تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض SARS-CoV-2 ظاهر می شوند. علائم آنفولانزا معمولاً حدود یک تا چهار روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس آنفولانزا ظاهر می شود. کرونا می تواند در برخی افراد بیماری های جدی تری نسبت به آنفولانزا ایجاد کند. همچنین، کرونا می تواند عوارض متفاوتی نسبت به آنفولانزا ایجاد کند، مانند لخته شدن خون و سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان. در حالی که تنها یک درمان ضد ویروسی برای کرونا وجود دارد، چندین داروی ضد ویروسی وجود دارد که می‌توان برای درمان آنفولانزا استفاده کرد. همچنین، می توانید یک واکسن سالانه آنفولانزا دریافت کنید تا خطر ابتلا به آنفولانزا را کاهش دهید. واکسن آنفولانزا همچنین می تواند شدت آنفولانزا و خطر عوارض جدی را کاهش دهد. واکسن را می توان به صورت تزریقی یا اسپری بینی تزریق کرد.

در صورت امکان، واکسن کرونا را دریافت کنید. اگر به طور کامل واکسینه شده باشید، می توانید با خیال راحت تر به انجام فعالیت هایی که ممکن است به دلیل بیماری همه گیر قادر به انجام آن نبوده باشید، بازگردید. با این حال، اگر در منطقه‌ای هستید که تعداد موارد جدید کرونا در آن زیاد است،پزشکان توصیه می‌کنند از ماسک در داخل خانه و در فضای باز در مناطق شلوغ یا زمانی که در تماس نزدیک با افرادی هستید که به طور کامل واکسینه نشده‌اند استفاده کنید.

 

  اقدامات احتیاطی استاندارد برای کاهش خطر ابتلا به کرونا، سرماخوردگی و آنفولانزا عبارتند از:

  از تماس نزدیک (2 متری) با افراد خارج از خانه خودداری کنید، به خصوص اگر خطر ابتلا به بیماری جدی را دارید.

  استفاده از ماسک صورت در فضاهای عمومی سرپوشیده اگر در منطقه‌ای هستید که تعداد موارد جدید کرونا زیاد است، از ماسک در فضای باز در مناطق شلوغ استفاده می‌کنید یا زمانی که در تماس نزدیک با افرادی هستید که به طور کامل واکسینه نشده‌اند.

 شستن مرتب دست ها با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه یا استفاده از ضدعفونی کننده دست الکلی که حداقل 60 درصد الکل دارد.

  پرهیز از شلوغی فضاهای داخلی

 هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال بپوشانید

از دست زدن به چشم، بینی و دهان خودداری کنید

تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح بصورت روزانه مانند دستگیره درها، کلیدهای برق، لوازم الکترونیکی و پیشخوان

همچنین، یک واکسن سالانه آنفولانزا دریافت کنید.

 

 

 

 چگونه می توانید از آلرژی جلوگیری کنید؟

 

 

 بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی های فصلی، اجتناب از محرک های شناخته شده است. اگر به گرده‌ها حساسیت دارید، وقتی گرده‌ها زیاد است، درها و پنجره‌ها را بسته نگه دارید.

  استفاده از ماسک پارچه ای نیز ممکن است محافظتی در برابر آلرژی های فصلی ایجاد کند. ماسک ها می توانند از استنشاق ذرات بزرگتر گرده جلوگیری کنند. با این حال، ذرات گرده کوچکتر همچنان می توانند از ماسک عبور کنند. همچنین مهم است که ماسک خود را بعد از هر بار استفاده بشویید زیرا ماسک ممکن است ذرات گرده را حمل کند.

 اگر فکر می کنید ممکن است علائم یا نشانه های کرونا را داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید. به یاد داشته باشید، انجام اقدامات پیشگیرانه می تواند به شما کمک کند سالم بمانید.