بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابرکرونا چیست؟

ویژه مراجعین

 

 

سیستم ایمنی بدن شما شامل مجموعه پیچیده ای از سلول ها، فرآیندها و مواد شیمیایی است که به طور مداوم از بدن شما در برابر عوامل بیماری زا مهاجم، از جمله ویروس ها، سموم و باکتری ها دفاع می کند.سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن در تمام طول سال کلید پیشگیری از عفونت و بیماری است.انتخاب سبک زندگی سالم با مصرف غذاهای مغذی و خواب کافی و ورزش، مهم ترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن است.علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌ها با برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و سایر مواد می‌تواند به بهبود پاسخ ایمنی کمک کند و به طور بالقوه در برابر بیماری محافظت کند.

با این حال، توجه داشته باشید که برخی از مکمل ها می توانند با داروهای تجویزی یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. برخی ممکن است برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند مناسب نباشند. قبل از شروع هر مکملی حتما با یک پزشک صحبت کنید. در ادامه مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن آورده شده است. این مکمل ها برای پیشگیری از کرونا بسیار توصیه شده است، شما می توانید برای حفظ سلامتی خودتان از امکان آزمایش کرونا در منزل در شهر کرج استفاده کنید.

 

 

 

 

1. ویتامین D

ویتامین D یک ماده مغذی محلول در چربی است که برای سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است. ویتامین D اثرات مبارزه با پاتوژن مونوسیت‌ها و ماکروفاژها - گلبول‌های سفید خون که بخش‌های مهم دفاع ایمنی شما هستند - را افزایش می‌دهد و التهاب را کاهش می‌دهد که به تقویت پاسخ ایمنی کمک می‌کند. بسیاری از افراد دچار کمبود این ویتامین مهم هستند که ممکن است بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد. در واقع، سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، از جمله آنفولانزا و آسم آلرژیک مرتبط است. برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین D ممکن است پاسخ ایمنی را بهبود بخشد. در واقع، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف این ویتامین ممکن است از عفونت های دستگاه تنفسی محافظت کند.

 همچنین مطالعات دیگر نشان می دهند که مکمل های ویتامین D ممکن است پاسخ به درمان های ضد ویروسی را در افراد مبتلا به عفونت های خاص، از جمله هپاتیت C و HIV بهبود بخشد. ویتامین D به دلیل تأثیر آن بر سیستم ایمنی در ارتباط با کرونابسیار مورد تحقیق قرار گرفته است. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین D می‌تواند التیام را تسریع کند و التهاب را در سیستم تنفسی متوقف کند.

 

2. روی (زینک)

روی یک ماده معدنی است که معمولاً به مکمل‌ها و سایر محصولات بهداشتی مانند قرص‌ها اضافه می‌شود که برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما طراحی شده است. زیرا روی برای عملکرد سیستم ایمنی ضروری است. روی برای رشد و ارتباط سلول های ایمنی مورد نیاز است و نقش مهمی در پاسخ التهابی دارد.

روی همچنین به طور خاص از موانع بافتی در بدن محافظت می کند و به جلوگیری از ورود پاتوژن های خارجی کمک می کند. کمبود این ماده مغذی به طور قابل توجهی بر توانایی سیستم ایمنی شما برای عملکرد صحیح تأثیر می گذارد و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت و بیماری از جمله ذات الریه را افزایش می دهد.بر اساس تحقیقات، 16 درصد از تمام عفونت های تنفسی عمیق در سراسر جهان به دلیل کمبود روی است. کمبود روی حدود 2 میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و در افراد مسن بسیار شایع است. در واقع، تا 30 درصد از افراد مسن دچار کمبود این ماده مغذی هستند. همچنین مطالعات متعدد نشان می دهد که مکمل های روی ممکن است در برابر عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی محافظت کنند و ممکن است به کاهش مدت سرماخوردگی کمک کند. مصرف طولانی مدت روی معمولاً برای بزرگسالان سالم بی خطر است، تا زمانی که دوز روزانه کمتر از حد بالای تعیین شده 40 میلی گرم باشد. دوزهای بیش از حد، ممکن است با جذب مس تداخل داشته باشد که می تواند خطر عفونت شما را افزایش دهد.

 

 

 

 

3. ویتامین C

 

ویتامین C به دلیل نقش مهمی که در سلامت سیستم ایمنی دارد، شاید محبوب ترین مکمل مصرفی برای محافظت در برابر عفونت باشد. این ویتامین از عملکرد سلول های ایمنی مختلف پشتیبانی می کند و توانایی آنها را برای محافظت در برابر عفونت افزایش می دهد. همچنین برای مرگ سلولی ضروری است، که با پاکسازی سلول‌های قدیمی و جایگزینی آنها با سلول‌های جدید، به حفظ سلامت سیستم ایمنی شما کمک می‌کند. ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و از آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو، که با تجمع مولکول های واکنشی معروف به رادیکال های آزاد رخ می دهد، محافظت می کند. استرس اکسیداتیو می تواند بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد و با بیماری های متعددی مرتبط است. نشان داده شده است که مکمل ویتامین C باعث کاهش مدت و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی می شود.

 

علاوه بر این، نشان داده شده است که درمان ویتامین C داخل وریدی با دوز بالا به طور قابل توجهی علائم را در افراد مبتلا به عفونت های شدید، از جمله سپسیس و سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) ناشی از عفونت های ویروسی بهبود می بخشد. در مجموع، این نتایج تأیید می‌کند که مکمل‌های ویتامین C ممکن است به طور قابل‌توجهی بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد، به‌ویژه در افرادی که از طریق رژیم غذایی خود ویتامین کافی دریافت نمی‌کنند. حد بالایی این ویتامین 2000 میلی گرم است. دوزهای مکمل روزانه معمولاً بین 250 تا 1000 میلی گرم است.

 

4. سنجد

 

 

مدت‌هاست از سنجد سیاه (Sambucus nigra) برای درمان عفونت‌ها استفاده ‌می شود.در مطالعات، عصاره سنجد پتانسیل ضد باکتریایی و ضد ویروسی قوی را در برابر پاتوژن های باکتریایی مسئول عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و سویه های ویروس آنفولانزا نشان می دهد. علاوه بر این، نشان داده شده است که پاسخ سیستم ایمنی را تقویت می کند و ممکن است به کوتاه کردن مدت و شدت سرماخوردگی و همچنین کاهش علائم مربوط به عفونت های ویروسی کمک کند.

یک مطالعه قدیمی‌تر و 5 روزه در سال 2004 نشان داد که افراد مبتلا به آنفولانزا که 1 قاشق غذاخوری (15 میلی‌لیتر) شربت سنجد را 4 بار در روز مکمل مصرف کردند، 4 روز زودتر از کسانی که شربت مصرف نمی‌کردند و کمتر به آن وابسته بودند، تسکین علائم را تجربه کردند. اگرچه پیشنهاد شده است که سنجد می تواند به تسکین علائم برخی عفونت ها و ویروس آنفولانزا کمک کند، اما باید از خطرات آن نیز آگاه باشیم. برخی گزارش می دهند که سنجد می تواند منجر به تولید سیتوکین های اضافی شود که به طور بالقوه می تواند به سلول های سالم آسیب برساند.به همین دلیل، برخی از محققان توصیه می‌کنند که مکمل‌های سنجد فقط در اوایل دوران کرونا استفاده شود.

 

یک بررسی سیستماتیک از سنجد نشان می دهد:

در تحقیقات حیوانی و انسانی آزمایشگاهی، سنجد دارای اثرات ضد ویروسی بود و چندین گونه از آنفولانزای A و B را مهار کرد.

سنجد خام باید پخته شود تا از خطر تهوع، استفراغ یا سمیت سیانید جلوگیری شود.

سنجد باید تحت نظر یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط استفاده شود.

 

5. قارچ دارویی

 

 

قارچ های دارویی از زمان های قدیم برای پیشگیری و درمان عفونت و بیماری استفاده می شده است. بسیاری از انواع قارچ های دارویی به دلیل داشتن پتانسیل تقویت سیستم ایمنی مورد مطالعه قرار گرفته اند. بیش از 270 گونه شناخته شده از قارچ های دارویی دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی هستند.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل‌سازی با انواع خاصی از قارچ‌های دارویی ممکن است سلامت ایمنی را از طرق مختلف افزایش دهد و همچنین علائم برخی شرایط از جمله آسم و عفونت‌های ریه را کاهش دهد.

 

دم بوقلمون یکی دیگر از قارچ های دارویی است که اثرات قدرتمندی بر سلامت سیستم ایمنی دارد. تحقیقات روی انسان ها نشان می دهد که دم بوقلمون ممکن است پاسخ ایمنی را به ویژه در افراد مبتلا به انواع خاصی از سرطان تقویت کند.

 

مکمل های دیگر تقویت سیستم ایمنی

 

 

جدای از موارد ذکر شده در بالا، بسیاری از مکمل ها ممکن است به بهبود پاسخ ایمنی کمک کنند:

گون. گون گیاهی است که معمولا در طب سنتی چینی (TCM) استفاده می شود. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که عصاره آن ممکن است به طور قابل توجهی پاسخ های مربوط به ایمنی را بهبود بخشد.

 

سلنیوم. سلنیوم یک ماده معدنی است که برای سلامت سیستم ایمنی ضروری است. تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که مکمل‌های سلنیوم ممکن است دفاع ضد ویروسی در برابر سویه‌های آنفولانزا از جمله H1N1 را تقویت کند.

سیر. سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی قوی است. نشان داده شده است که با تحریک سلول های سفید محافظتی مانند سلول های NK و ماکروفاژها، سلامت ایمنی را تقویت می کند.

 

اندروگرافیس. این گیاه حاوی آندروگرافولید، یک ترکیب ترپنوئیدی است که اثرات ضد ویروسی بر علیه ویروس‌های ایجادکننده بیماری‌های تنفسی، از جمله انترو ویروس D68 و آنفولانزای A دارد.

شیرین بیان. شیرین بیان حاوی بسیاری از مواد از جمله گلیسیریزین است که ممکن است به محافظت در برابر عفونت های ویروسی کمک کند. بر اساس تحقیقات، گلیسیریزین فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس کرونای شدید مرتبط با سندرم تنفسی حاد (SARS-CoV) از خود نشان می دهد.

 

Pelargonium sidoides. برخی تحقیقات انسانی از استفاده از عصاره این گیاه برای کمک به کاهش علائم عفونت‌های تنفسی حاد ویروسی از جمله سرماخوردگی و برونشیت حمایت می‌کنند. با این حال، نتایج متفاوت است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

 

 

ویتامین های B کمپلکس ویتامین های B. از جمله B12 و B6، برای پاسخ ایمنی سالم مهم هستند. با این حال، بسیاری از بزرگسالان کمبود آنها را دارند، که ممکن است بر سلامت ایمنی تأثیر منفی بگذارد.

 

 

کورکومین. کورکومین ترکیب فعال اصلی در زردچوبه است. دارای خواص ضد التهابی قوی است و مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است به بهبود عملکرد ایمنی کمک کند.

اکیناسه. اکیناسه (Echinacea) سرده ای از گیاهان از خانواده دیزی است. نشان داده شده است که گونه های خاصی سلامت ایمنی را بهبود می بخشند و ممکن است اثرات ضد ویروسی بر علیه چندین ویروس تنفسی از جمله ویروس سنسیشیال تنفسی و رینوویروس ها داشته باشند.

 

بره موم. بره موم ماده ای رزین مانند است که زنبورهای عسل برای استفاده به عنوان درزگیر در کندو تولید می کنند. اگرچه اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی چشمگیری دارد و ممکن است خواص ضد ویروسی نیز داشته باشد، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

طبق نتایج تحقیقات علمی، مکمل های ذکر شده در بالا ممکن است خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را ارائه دهند. با این حال، به خاطر داشته باشید که بسیاری از این اثرات بالقوه این مکمل ها بر سلامت ایمنی بدن به طور کامل در انسان آزمایش نشده است، که نیاز به مطالعات آینده را برجسته می کند.

 

 

نتیجه گیری

 

بسیاری از مکمل های موجود در بازار ممکن است به بهبود سلامت ایمنی کمک کنند. روی، سنجد و ویتامین‌های C و D تنها برخی از موادی هستند که در مورد پتانسیل تقویت سیستم ایمنی آنها تحقیق شده است. با این حال، اگرچه این مکمل‌ها ممکن است فواید کمی برای سلامت سیستم ایمنی بدن داشته باشند، اما نباید و نمی‌توانند به عنوان جایگزینی برای یک سبک زندگی سالم استفاده شوند.

 

داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی، داشتن خواب کافی، انجام فعالیت بدنی منظم و ترک سیگاراز مهم‌ترین راه‌های کمک به حفظ سلامت سیستم ایمنی هستند. اگر تصمیم دارید که می خواهید مکملی را امتحان کنید، ابتدا با یک پزشک متخصص صحبت کنید، زیرا برخی از مکمل ها ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند یا برای برخی افراد نامناسب باشند. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد هر یک از آنها می توانند در برابر کرونامحافظت کنند - حتی اگر برخی از آنها ممکن است خواص ضد ویروسی داشته باشند.