از تیروئید بارداری چه می دانید؟

ویژه مراجعین

 


 تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک در جلوی گردن است که هورمون های تیروئید را تولید می کند. هورمون‌های تیروئید نحوه استفاده بدن از انرژی را کنترل می‌کنند، بنابراین بر نحوه عملکرد تقریباً هر اندام در بدن شما تأثیر می‌گذارند - حتی نحوه ضربان قلب شما. گاهی اوقات تیروئید بیش از حد یا خیلی کم از این هورمون ها تولید می کند. بیش از حد تولید هورمون را پرکاری تیروئید می گویند و می تواند باعث تسریع بسیاری از عملکردهای بدن شما شود. "هایپر" به معنای پرکاری تیروئید است. کم بودن هورمون تیروئید، کم کاری تیروئید نامیده می شود و می تواند باعث کند شدن بسیاری از عملکردهای بدن شما شود. "هیپو" به معنای کم کاری تیروئید است. اگر مشکل تیروئید دارید، می‌توانید با انجام آزمایش‌های بارداری در گوهردشت کرج، عملکرد تیروئید و مصرف داروهایی که پزشکتان تجویز می‌کند، بارداری سالمی داشته باشید و از سلامت کودک خود محافظت کنید.

 

 

 

هورمون های تیروئید چه نقشی در بارداری دارند؟

هورمون های تیروئید برای رشد طبیعی مغز و سیستم عصبی کودک شما بسیار مهم هستند. در طول سه ماهه اول بارداری کودک شما به تامین هورمون تیروئید شما بستگی دارد که از جفت می آید. در حدود 12 هفتگی، تیروئید کودک شما به خودی خود شروع به کار می کند، اما تا هفته 18 تا 20 بارداری به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. دو هورمون مرتبط با بارداری - گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) و استروژن - باعث افزایش سطح هورمون تیروئید اندازه گیری شده در خون شما می شوند. تیروئید در زنان سالم در دوران بارداری اندکی بزرگ می شود، اما معمولاً به اندازه ای نیست که پزشک در طول معاینه فیزیکی احساس کند. تشخیص مشکلات تیروئید در بارداری به دلیل سطوح بالاتر هورمون های تیروئید و سایر علائمی که هم در بارداری و هم در اختلالات تیروئید رخ می دهد، می تواند دشوار باشد. برخی از علائم پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید به راحتی قابل تشخیص است. نوع دیگری از بیماری تیروئید، تیروئیدیت پس از زایمان، می تواند پس از تولد نوزاد شما رخ دهد.

 

علائم پرکاری تیروئید در بارداری چیست؟

برخی از علائم و نشانه های پرکاری تیروئید اغلب در حاملگی های طبیعی رخ می دهد، از جمله ضربان قلب سریع تر، مشکل در مقابله با گرما و خستگی. علائم و نشانه های دیگر می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد:

ضربان قلب سریع و نامنظم

دست های لرزان

کاهش وزن غیرقابل توضیح یا عدم افزایش وزن طبیعی بارداری

 

علت پرکاری تیروئید در بارداری چیست؟

پرکاری تیروئید در بارداری معمولاً ناشی از بیماری گریوز است و در 1 تا 4 مورد از هر 1000 بارداری رخ می دهد. بیماری گریوز یک اختلال خود ایمنی است. با این بیماری، سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی می سازد که باعث می شود تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید بسازد. این آنتی بادی ایمونوگلوبولین تحریک کننده تیروئید یا TSI نامیده می شود. بیماری گریوز ممکن است برای اولین بار در دوران بارداری ظاهر شود. با این حال، اگر قبلاً به بیماری گریوز مبتلا هستید، علائم شما می تواند در سه ماهه دوم و سوم بارداری بهبود یابد. برخی از قسمت های سیستم ایمنی بدن شما در اواخر بارداری کمتر فعال می شوند، بنابراین سیستم ایمنی بدن شما TSI کمتری تولید می کند. به همین دلیل است که علائم بهبود می یابند. بیماری گریوز اغلب در چند ماه اول پس از تولد نوزاد، زمانی که سطح TSI دوباره بالا می رود، دوباره بدتر می شود. اگر به بیماری گریوز مبتلا هستید، پزشک شما به احتمال زیاد عملکرد تیروئید شما را به صورت ماهانه در طول بارداری آزمایش می کند و ممکن است نیاز به درمان پرکاری تیروئید شما داشته باشد. سطح هورمون تیروئید بسیار بالا می تواند به سلامت شما و کودک شما آسیب برساند.

به ندرت، پرکاری تیروئید در بارداری با استفراغ گراویداروم - تهوع و استفراغ شدید که می تواند منجر به کاهش وزن و کم آبی بدن شود، مرتبط است. کارشناسان معتقدند این حالت تهوع و استفراغ شدید به دلیل سطوح بالای hCG در اوایل بارداری ایجاد می شود. سطوح بالای hCG می تواند باعث شود تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند. این نوع پرکاری تیروئید معمولا در نیمه دوم بارداری از بین می رود. در برخی موارد یک یا چند توده در تیروئید، هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کنند.


پرکاری تیروئید چگونه می تواند بر من و کودکم تأثیر بگذارد؟

پرکاری تیروئید درمان نشده در دوران بارداری می تواند منجر به

سقط جنین

تولد زودرس

وزن کم هنگام تولد

پره اکلامپسی - افزایش خطرناک فشار خون در اواخر بارداری

طوفان تیروئید - بدتر شدن ناگهانی و شدید علائم

نارسایی احتقانی قلب

به ندرت، بیماری گریوز ممکن است تیروئید نوزاد را نیز تحت تأثیر قرار دهد و باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئید در آن شود. حتی اگر پرکاری تیروئید شما با درمان ید رادیواکتیو برای از بین بردن سلول های تیروئید یا جراحی برای برداشتن تیروئید شما درمان شد، بدن شما همچنان آنتی بادی TSI را می سازد. وقتی سطح این آنتی بادی بالا باشد، TSI ممکن است به جریان خون کودک شما برسد. همانطور که TSI باعث می شود تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروئید بسازد، همچنین می تواند باعث شود تیروئید کودک شما بیش از حد تولید کند. اگر برای بیماری گریوز جراحی یا درمان با ید رادیواکتیو انجام داده اید، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند سطح TSI شما را بررسی کند. اگر آنها بسیار بالا باشند، پزشک کودک شما را از نظر مشکلات مربوط به تیروئید در اواخر بارداری تحت نظر خواهد گرفت.

پرکاری تیروئید در نوزاد تازه متولد شده می تواند منجر به

ضربان قلب سریع، که می تواند منجر به نارسایی قلبی شود

بسته شدن زود هنگام نقطه نرم در جمجمه نوزاد

افزایش وزن ضعیف

تحریک پذیری

اگر به بیماری گریوز مبتلا هستید. گاهی اوقات یک تیروئید بزرگ می‌تواند به نای کودک فشار بیاورد و نفس کشیدن را برای کودک سخت کند. 

 

چگونه پزشکان پرکاری تیروئید را در بارداری تشخیص می دهند؟

پزشک علائم شما را بررسی می کند و آزمایش های خونی برای اندازه گیری سطح هورمون تیروئید شما انجام می دهد. پزشک شما همچنین ممکن است به دنبال آنتی بادی در خون شما باشد تا ببیند آیا بیماری گریوز باعث پرکاری تیروئید شما می شود یا خیر. 

 

 


چگونه پزشکان پرکاری تیروئید در دوران بارداری را درمان می کنند؟

اگر در دوران بارداری پرکاری تیروئید خفیف دارید، احتمالاً نیازی به درمان ندارید. اگر پرکاری تیروئید شما با استفراغ باروری در ارتباط باشد، فقط برای استفراغ و کم آبی بدن به درمان نیاز دارید. اگر پرکاری تیروئید شما شدیدتر باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد تیروئید تجویز کند که باعث می شود تیروئید شما هورمون تیروئید کمتری تولید کند. این درمان از ورود بیش از حد هورمون تیروئید به جریان خون کودک جلوگیری می کند. پزشکان اغلب، زنان باردار را با داروی ضد تیروئید پروپیل تیوراسیل (PTU) در طول 3 ماه اول بارداری درمان می کنند. نوع دیگری از داروهای ضد تیروئید، متیمازول آسان‌تر مصرف می‌شود و عوارض جانبی کمتری دارد، اما احتمال ایجاد نقص‌های مادرزادی جدی‌تر از PTU است. نقایص مادرزادی با هر دو نوع دارو نادر است. گاهی اوقات پزشکان پس از سه ماهه اول بارداری به متیمازول روی می آورند. برخی از زنان در سه ماهه سوم دیگر نیازی به داروهای ضد تیروئید ندارند. مقدار کمی از داروهای ضد تیروئید وارد جریان خون نوزاد می شود و میزان هورمون تیروئیدی را که کودک می سازد کاهش می دهد. اگر از داروهای ضد تیروئید استفاده می‌کنید، پزشک کمترین دوز ممکن را برای  جلوگیری از کم‌کاری تیروئید در کودک شما تجویز می‌کند، اما برای درمان سطوح بالای هورمون تیروئید که می‌تواند بر کودک شما نیز تأثیر بگذارد، کافی است. داروهای ضد تیروئید می توانند در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کنند، از جمله

واکنش های آلرژیک مانند بثورات و خارش

به ندرت، کاهش تعداد گلبول های سفید در بدن، که می تواند بدن شما را برای مبارزه با عفونت سخت تر کند.

نارسایی کبد( در موارد نادر)

در صورت بروز هر یک از این علائم در حین مصرف داروهای ضد تیروئید، داروی ضد تیروئید خود را قطع کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

زرد شدن پوست یا سفیدی چشم که به آن زردی می گویند

درد مبهم در شکم شما

گلو درد مداوم

تب

اگر در همان روز جوابی از پزشکتان دریافت نکردید، باید به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.


همچنین اگر هر یک از این علائم برای اولین بار در حین مصرف داروهای ضد تیروئید ایجاد شد، باید با پزشک خود تماس بگیرید:

افزایش خستگی یا ضعف

از دست دادن اشتها

بثورات پوستی یا خارش

کبودی آسان

اگر به داروهای ضد تیروئید حساسیت دارید یا عوارض جانبی شدیدی دارید، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن بخشی یا بیشتر غده تیروئید در نظر بگیرد. بهترین زمان برای جراحی تیروئید در دوران بارداری، سه ماهه دوم بارداری است. درمان با ید رادیواکتیو برای زنان باردار گزینه ی مناسبی نیست زیرا می تواند به غده تیروئید کودک آسیب برساند.


علائم کم کاری تیروئید در بارداری چیست؟

علائم کم کاری تیروئید اغلب برای زنان باردار مانند سایر افراد مبتلا به کم کاری تیروئید است. علائم شامل

خستگی مفرط

مشکل در مقابله با سرما

گرفتگی عضلات

یبوست شدید

مشکلات حافظه یا تمرکز

اکثر موارد کم کاری تیروئید در بارداری خفیف هستند و ممکن است علائمی نداشته باشند.


علت کم کاری تیروئید در بارداری چیست؟

کم کاری تیروئید در بارداری معمولاً ناشی از بیماری هاشیموتو است و در 2 تا 3 مورد از هر 100 بارداری رخ می دهد. بیماری هاشیموتو یک اختلال خود ایمنی است. در بیماری هاشیموتو، سیستم ایمنی آنتی‌بادی‌هایی می‌سازد که به تیروئید حمله می‌کنند و باعث التهاب و آسیب می‌شوند که باعث می‌شود کمتر بتواند هورمون‌های تیروئیدی بسازد.


کم کاری تیروئید چگونه می تواند بر من و کودکم تأثیر بگذارد؟

کم کاری تیروئید درمان نشده در دوران بارداری می تواند منجر به

پره اکلامپسی - افزایش خطرناک فشار خون در اواخر بارداری

کم خونی

سقط جنین

وزن کم هنگام تولد

مرده زایی

نارسایی احتقانی قلب ( به ندرت)

این مشکلات اغلب با کم کاری تیروئید شدید رخ می دهند.

از آنجایی که هورمون های تیروئید برای رشد مغز و سیستم عصبی کودک شما بسیار مهم هستند، کم کاری تیروئید درمان نشده - به ویژه در سه ماهه اول بارداری - می تواند باعث ضریب هوشی پایین و مشکلاتی در رشد طبیعی شود.

 


چگونه پزشکان کم کاری تیروئید را در بارداری تشخیص می دهند؟

پزشک علائم شما را بررسی می کند و آزمایش های خونی برای اندازه گیری سطح هورمون تیروئید شما انجام می دهد. پزشک شما همچنین ممکن است به دنبال آنتی بادی های خاصی در خون شما باشد تا ببیند آیا بیماری هاشیموتو باعث کم کاری تیروئید شما می شود یا خیر.


پزشکان چگونه کم کاری تیروئید را در دوران بارداری درمان می کنند؟

درمان کم کاری تیروئید شامل جایگزینی هورمونی است که تیروئید شما دیگر قادر به ساخت آن نیست. پزشک شما به احتمال زیاد لووتیروکسین را تجویز می کند، یک داروی هورمون تیروئید که همان T4 است، یکی از هورمون هایی که تیروئید به طور معمول می سازد. لووتیروکسین برای کودک شما بی خطر است و به ویژه تا زمانی که کودک شما نتواند هورمون تیروئید خود را بسازد بسیار مهم است. تیروئید شما نوع دوم هورمون یعنی T3 را می سازد. در اوایل بارداری، T3 نمی تواند مانند T4 وارد مغز کودک شما شود. در عوض، هر T3 مورد نیاز مغز کودک از T4 ساخته شده است. T3 در بسیاری از داروهای تیروئید ساخته شده با تیروئید حیوانی مانند تیروئید Armor گنجانده شده است، اما برای رشد مغز کودک شما مفید نیست. این داروها حاوی T3 بیش از حد و T4 کافی نیستند و نباید در دوران بارداری استفاده شوند. کارشناسان توصیه می کنند در دوران بارداری فقط از لووتیروکسین (T4) استفاده کنید. برخی از زنان مبتلا به کم کاری تیروئید تحت بالینی - یک نوع خفیف بیماری بدون علائم واضح - ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.

اگر قبل از بارداری دچار کم کاری تیروئید بودید و لووتیروکسین مصرف می کنید، احتمالاً باید دوز مصرفی خود را افزایش دهید. اکثر متخصصان تیروئید مصرف دو دوز اضافی از داروی تیروئید را در هفته توصیه می کنند که بلافاصله شروع شود. به محض اینکه متوجه شدید باردار هستید با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما به احتمال زیاد سطح هورمون تیروئید شما را هر 4 تا 6 هفته در نیمه اول بارداری و حداقل یک بار بعد از 30 هفته آزمایش می کند.


تیروئیدیت پس از زایمان چیست؟

تیروئیدیت پس از زایمان یک التهاب تیروئید است که از هر 20 زن در سال اول پس از زایمان 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و در زنان مبتلا به دیابت نوع 1 شایع تر است. التهاب باعث می شود که هورمون تیروئید ذخیره شده از غده تیروئید شما نشت کند. در ابتدا، نشت باعث افزایش سطح هورمون در خون شما می شود که منجر به پرکاری تیروئید می شود. پرکاری تیروئید ممکن است تا 3 ماه طول بکشد. پس از آن، آسیب هایی به تیروئید شما ممکن است باعث کم کاری آن شود. کم کاری تیروئید شما ممکن است تا یک سال پس از تولد نوزاد ادامه یابد. با این حال، در برخی از زنان، کم کاری تیروئید از بین نمی رود. همه زنانی که تیروئیدیت پس از زایمان دارند هر دو مرحله را طی نمی کنند. برخی فقط فاز پرکاری تیروئید و برخی فقط فاز کم کاری تیروئید را طی می کنند.


علائم تیروئیدیت پس از زایمان چیست؟

فاز پرکاری تیروئید اغلب هیچ علامتی ندارد - یا فقط علائم خفیف دارد. علائم ممکن است شامل تحریک پذیری، مشکل در مقابله با گرما، خستگی، مشکل خواب و ضربان قلب سریع باشد. علائم مرحله کم کاری تیروئید ممکن است با "بیبی بلوز" اشتباه گرفته شود - خستگی و بدخلقی که گاهی پس از تولد نوزاد رخ می دهد. علائم کم کاری تیروئید ممکن است شامل مشکل در مقابله با سرماخوردگی نیز باشد. پوست خشک؛ مشکل در تمرکز؛ و سوزن سوزن شدن در دست ها، بازوها یا پاها. اگر این علائم در چند ماه اول پس از تولد نوزادتان رخ می دهد یا به افسردگی پس از زایمان مبتلا می شوید، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید.


علت تیروئیدیت پس از زایمان چیست؟

تیروئیدیت پس از زایمان یک وضعیت خودایمنی مشابه بیماری هاشیموتو است. اگر تیروئیدیت پس از زایمان دارید، ممکن است قبلاً یک نوع خفیف تیروئیدیت خودایمنی داشته باشید که پس از زایمان تشدید می‌شود.

 

چگونه پزشکان تیروئیدیت پس از زایمان را تشخیص می دهند؟

اگر علائم تیروئیدیت پس از زایمان را دارید، پزشک آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون تیروئید شما تجویز می کند.


پزشکان چگونه تیروئیدیت پس از زایمان را درمان می کنند؟

مرحله پرکاری تیروئید، تیروئیدیت پس از زایمان به ندرت نیاز به درمان دارد. اگر علائم شما را آزار می دهد، پزشک ممکن است یک بتا بلوکر تجویز کند، دارویی که ضربان قلب شما را کاهش می دهد. داروهای ضد تیروئید در تیروئیدیت پس از زایمان مفید نیستند، اما اگر بیماری گریو دارید، ممکن است پس از تولد نوزادتان بدتر شود و ممکن است به داروهای ضد تیروئید نیاز داشته باشید. احتمال بروز علائم در مرحله کم کاری تیروئید بیشتر است. پزشک شما ممکن است داروهای هورمون تیروئید را برای کمک به علائم شما تجویز کند. اگر کم کاری تیروئید شما برطرف نشد، باید تا آخر عمر از داروهای هورمون تیروئید استفاده کنید.

 

برای کمک به عملکرد خوب تیروئید و تیروئید کودکم در دوران بارداری چه بخورم؟

از آنجایی که تیروئید از ید برای تولید هورمون تیروئید استفاده می کند، ید یک ماده معدنی مهم برای شما در دوران بارداری است. در دوران بارداری، کودک شما از رژیم غذایی شما ید دریافت می کند. زمانی که باردار هستید به ید بیشتری نیاز خواهید داشت - حدود 250 میکروگرم در روز. منابع خوب ید: لبنیات، غذاهای دریایی، تخم مرغ، گوشت، مرغ و نمک یددار - نمک با ید اضافه شده است. کارشناسان توصیه می کنند برای اطمینان از دریافت کافی ویتامین دوران بارداری با 150 میکروگرم ید مصرف کنید، به خصوص اگر از نمک یددار استفاده نمی کنید. همچنین در دوران شیردهی به ید بیشتری نیاز دارید زیرا کودک شما ید را از شیر مادر دریافت می کند. با این حال، ید بیش از حد از مکمل هایی مانند جلبک دریایی می تواند باعث مشکلات تیروئید شود. با پزشک خود در مورد برنامه غذایی مناسب و مکمل هایی که باید مصرف کنید صحبت کنید.