سرطان معده (قسمت اول)

ویژه مراجعین

 

 

سرطان معده بیماری است که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در پوشش معده تشکیل می شوند.فاکتورهای سن، رژیم غذایی و بیماری معده می توانند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش  دهند. علائم سرطان معده شامل سوء هاضمه و ناراحتی یا درد معده است.آزمایش هایی که معده و مری را بررسی می کنند، برای تشخیص سرطان معده استفاده می شود. معده یک اندام J شکل در بالای شکم است. این بخشی از سیستم گوارشی است که مواد مغذی (ویتامین ها، مواد معدنی، کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها و آب) را در غذاهای خورده شده پردازش می کند و به دفع مواد زائد از بدن کمک می کند. غذا از طریق یک لوله توخالی و عضلانی به نام مری از گلو به معده حرکت می کند. پس از خروج از معده، غذای نیمه هضم شده به روده کوچک و سپس به روده بزرگ می رود. در این قسمت مقاله که توسط پزشکان دقیقترین آزمایشگاه شهر کرج تهیه شده است به سرطان معده، راه های تشخیص آن می پردازیم و در قسمت دوم درمان سرطان معده را بررسی می کنیم.

دیواره معده از 5 لایه بافت تشکیل شده است. از درونی ترین لایه تا بیرونی ترین لایه، لایه های دیواره معده عبارتند از: مخاط، زیر مخاط، عضله، ساب سروزا (بافت همبند) و سروزا. سرطان معده از مخاط شروع می شود و با رشد از طریق لایه های بیرونی گسترش می یابد. تومورهای استرومایی معده از بافت همبند حمایت می کنند و با سرطان معده متفاوت درمان می شوند.

هر چیزی که خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد، عامل خطر نامیده می شود. داشتن یک عامل خطر به معنای ابتلا به سرطان نیست. نداشتن عوامل خطر به این معنی نیست که سرطان نخواهید گرفت. اگر فکر می کنید در معرض خطر هستید با پزشک خود صحبت کنید. عوامل خطر سرطان معده شامل موارد زیر است:

داشتن هر یک از شرایط پزشکی زیر:

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) عفونت معده.

گاستریت مزمن (التهاب معده).

کم خونی خطرناک

متاپلازی روده (شرایطی که در آن پوشش طبیعی معده با سلول هایی که روده ها را پوشانده اند جایگزین می شود).

پولیپ معده

عفونت ویروس اپشتین بار

سندرم های خانوادگی (از جمله پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی).

داشتن رژیم غذایی سرشار از نمک، غذاهای دودی و کم میوه و سبزیجات.

خوردن غذاهایی که به درستی تهیه یا نگهداری نشده اند.

بزرگتر بودن یا مرد بودن

سیگار کشیدن.

داشتن مادر، پدر، خواهر یا برادری که سرطان معده داشته است.

علائم سرطان معده شامل سوء هاضمه و ناراحتی یا درد معده است.

این و سایر علائم و نشانه‌ها ممکن است در اثر سرطان معده یا سایر شرایط ایجاد شوند.

در مراحل اولیه سرطان معده، علائم زیر ممکن است رخ دهد:

سوء هاضمه و ناراحتی معده.

احساس نفخ بعد از غذا خوردن

حالت تهوع خفیف

از دست دادن اشتها.

سوزش سردل.

در مراحل پیشرفته‌تر سرطان معده، علائم و نشانه‌های زیر ممکن است رخ دهد:

خون در مدفوع

استفراغ.

کاهش وزن بدون دلیل مشخص

دل درد.

زردی (زردی چشم و پوست).

آسیت (جمع شدن مایع در شکم).

مشکل در بلع.

در صورت داشتن هر یک از این مشکلات با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

 

 


آزمایش ها و روش های تشخیص سرطان معده چیست؟

معاینه فیزیکی و تاریخچه سلامت: معاینه بدن برای بررسی علائم کلی سلامت، از جمله بررسی علائم بیماری، مانند توده ها یا هر چیز دیگری که غیرعادی به نظر می رسد. تاریخچه ای از عادات سلامتی بیمار و بیماری ها و درمان های گذشته نیز گرفته خواهد شد.

مطالعات شیمی خون: روشی که در آن نمونه خون برای اندازه گیری مقدار مواد خاصی که توسط اندام ها و بافت های بدن در خون آزاد می شود، بررسی می شود. مقدار غیرمعمول (بیشتر یا کمتر از حد طبیعی) یک ماده می تواند نشانه بیماری باشد.

شمارش کامل خون (CBC): روشی که در دقیقترین آزمایشگاه، نمونه خون گرفته می شود و از نظر موارد زیر بررسی می شود:

تعداد گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها.

مقدار هموگلوبین (پروتئینی که اکسیژن را حمل می کند) در گلبول های قرمز.

بخشی از نمونه از گلبول های قرمز تشکیل شده است.

آندوسکوپی فوقانی: روشی برای بررسی داخل مری، معده و دوازدهه (اول قسمت روده کوچک) برای بررسی نواحی غیر طبیعی. یک آندوسکوپ (لوله ای نازک و روشن) از دهان عبور می کند و از گلو به مری می رود.

بلع باریم: مجموعه ای از اشعه ایکس از مری و معده. بیمار مایعی می‌نوشد که حاوی باریم (یک ترکیب فلزی سفید نقره‌ای) است. این مایع مری و معده را می پوشاند و عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود. به این روش سری GI بالایی نیز می گویند.

سی تی اسکن (CAT scan): روشی که یک سری تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن، از زوایای مختلف گرفته می شود. تصاویر توسط یک کامپیوتر متصل به دستگاه اشعه ایکس ساخته شده اند. رنگ ممکن است به داخل ورید تزریق شود یا بلعیده شود تا به اندام ها یا بافت ها کمک کند واضح تر نشان داده شوند. به این روش توموگرافی کامپیوتری، توموگرافی کامپیوتری یا توموگرافی محوری کامپیوتری نیز گفته می شود.

بیوپسی: برداشتن سلول ها یا بافت ها به طوری که بتوان آنها را زیر میکروسکوپ برای بررسی علائم سرطان مشاهده کرد. نمونه برداری از معده معمولا در طول آندوسکوپی انجام می شود.

نمونه بافت ممکن است برای اندازه گیری تعداد ژن های HER2 و میزان پروتئین HER2 بررسی شود. اگر ژن های HER2 بیشتر یا سطوح پروتئین HER2 بالاتر از حد طبیعی باشد، سرطان HER2 مثبت نامیده می شود. سرطان معده HER2 مثبت ممکن است با آنتی بادی مونوکلونال که پروتئین HER2 را هدف قرار می دهد، درمان شود. نمونه بافت ممکن است برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) نیز بررسی شود.

 

مراحل سرطان معده به چه شکل است؟

پس از تشخیص سرطان معده، آزمایشاتی انجام می شود تا مشخص شود که آیا سلول های سرطانی در معده یا سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند یا خیر.

سه راه برای گسترش سرطان در بدن وجود دارد.

سرطان ممکن است از جایی که شروع شده به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

مراحل زیر برای سرطان معده استفاده می شود:

مرحله 0 (سرطان درجا)

مرحله I

مرحله I I

مرحله III

مرحله IV

سرطان معده پس از درمان می تواند عود کند

فرآیندی که برای کشف اینکه آیا سرطان در معده یا سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است مرحله‌بندی نامیده می‌شود. اطلاعات جمع آوری شده از مراحل مرحله بندی مرحله بیماری را تعیین می کند. دانستن مرحله برای برنامه ریزی درمان مهم است.

آزمایش‌ها و روش‌های زیر ممکن است در فرآیند مرحله‌بندی استفاده شوند:

سونوگرافی آندوسکوپی (EUS): روشی که در آن آندوسکوپ معمولاً از طریق دهان یا رکتوم وارد بدن می شود. آندوسکوپ ابزاری نازک و لوله مانند با نور و عدسی برای مشاهده است. یک کاوشگر در انتهای آندوسکوپ برای پرش امواج صوتی پرانرژی (اولتراسوند) از بافت ها یا اندام های داخلی و ایجاد پژواک استفاده می شود. پژواک ها تصویری از بافت های بدن را تشکیل می دهند که سونوگرافی نامیده می شود. این روش آندوسونوگرافی نیز نامیده می شود.

سی تی اسکن (CAT scan): روشی که در آن مجموعه ای از تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن مانند قفسه سینه، شکم یا لگن از زوایای مختلف گرفته می شود. تصاویر توسط یک کامپیوتر متصل به دستگاه اشعه ایکس ساخته شده اند. رنگ ممکن است به داخل ورید تزریق شود یا بلعیده شود تا به اندام ها یا بافت ها کمک کند واضح تر نشان داده شوند. به این روش توموگرافی کامپیوتری، توموگرافی کامپیوتری یا توموگرافی محوری کامپیوتری نیز گفته می شود.

اسکن PET (اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون): روشی برای یافتن سلول های تومور بدخیم در بدن. مقدار کمی گلوکز رادیواکتیو (قند) به داخل سیاهرگ تزریق می شود. اسکنر PET در اطراف بدن می چرخد و تصویری از محل مصرف گلوکز در بدن ایجاد می کند. سلول‌های تومور بدخیم در تصویر روشن‌تر نشان داده می‌شوند، زیرا نسبت به سلول‌های طبیعی فعال‌تر هستند و گلوکز بیشتری می‌گیرند. اسکن PET و سی تی اسکن ممکن است همزمان انجام شود. این PET-CT نامیده می شود.

ام آر آی (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) با گادولینیوم: روشی که از آهنربا، امواج رادیویی و کامپیوتر برای تهیه مجموعه ای از تصاویر دقیق از نواحی داخل بدن استفاده می کند. ماده ای به نام گادولینیوم در رگ تزریق می شود. گادولینیوم در اطراف سلول های سرطانی جمع می شود بنابراین آنها در تصویر روشن تر نشان داده می شوند. این روش تصویربرداری تشدید مغناطیسی هسته ای (NMRI) نیز نامیده می شود.

لاپاراسکوپی: یک روش جراحی برای بررسی اندام های داخل شکم برای بررسی علائم بیماری. برش‌های کوچکی در دیواره شکم ایجاد می‌شود و لاپاراسکوپ (لوله‌ای نازک و روشن) در یکی از برش‌ها قرار می‌گیرد. ابزارهای دیگر ممکن است از طریق همان برش ها یا سایر برش ها برای انجام روش هایی مانند برداشتن اندام ها یا نمونه برداری از بافت برای بررسی علائم سرطان زیر میکروسکوپ وارد شوند. یک محلول ممکن است روی سطح اندام های شکم شسته شود و سپس برای جمع آوری سلول ها برداشته شود. این سلول ها نیز زیر میکرو نگاه می شوند

 

 


مراحل زیر برای سرطان معده استفاده می شود:

مرحله 0 (سرطان درجا)

در مرحله 0، سلول های غیر طبیعی در مخاط (داخلی ترین لایه) دیواره معده یافت می شوند. این سلول‌های غیرطبیعی ممکن است تبدیل به سرطان شده و به بافت‌های طبیعی مجاور گسترش یابند. مرحله 0 نیز سرطان درجا نامیده می شود.

مرحله I

مرحله I به مراحل IA و IB تقسیم می شود.

مرحله IA: سرطان در مخاط (داخلی ترین لایه) دیواره معده تشکیل شده است و ممکن است به زیر مخاط (لایه بافت کنار مخاط) گسترش یافته باشد.

مرحله IB: سرطان در مخاط (داخلی ترین لایه) دیواره معده تشکیل شده و ممکن است به زیر مخاط (لایه بافت کنار مخاط) گسترش یافته باشد. سرطان به 1 یا 2 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا در مخاط دیواره معده تشکیل شده و به لایه عضلانی گسترش یافته است.

مرحله I I

مرحله دوم سرطان معده به مراحل IIA و IIB تقسیم می شود.

مرحله IIA: سرطان ممکن است به زیر مخاط (لایه بافت کنار مخاط) دیواره معده گسترش یافته باشد. سرطان به 3 تا 6 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا به لایه عضلانی دیواره معده گسترش یافته است. سرطان به 1 یا 2 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا

به ساب سروزا (لایه بافت همبند در کنار لایه ماهیچه ای) دیواره معده گسترش یافته است.

مرحله IIB: سرطان ممکن است به زیر مخاط (لایه بافت کنار مخاط) دیواره معده گسترش یافته باشد. سرطان به 7 تا 15 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا به لایه عضلانی دیواره معده گسترش یافته است. سرطان به 3 تا 6 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا

به ساب سروزا (لایه بافت همبند در کنار لایه ماهیچه ای) دیواره معده گسترش یافته است. سرطان به 1 یا 2 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا به سروزا (خارجی ترین لایه) دیواره معده گسترش یافته است.

مرحله III

مرحله III سرطان معده به مراحل IIIA، IIIB و IIIC تقسیم می شود.


مرحله IIIA: سرطان گسترش یافته است:

به لایه ماهیچه ای دیواره معده. سرطان به 7 تا 15 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا به زیر سروزا (لایه بافت همبند در کنار لایه ماهیچه ای) دیواره معده. سرطان به 3 تا 6 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا به سروزا (خارجی ترین لایه) دیواره معده. سرطان به 1 تا 6 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا به اندام های مجاور مانند طحال، روده بزرگ، کبد، دیافراگم، لوزالمعده، دیواره شکم، غده فوق کلیوی، کلیه، یا روده کوچک، یا به پشت شکم.

مرحله IIIB: سرطان ممکن است به زیر مخاط (لایه بافت کنار مخاط) یا به لایه عضلانی دیواره معده گسترش یافته باشد. سرطان به 16 یا بیشتر غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا به زیر سروزا (لایه بافت همبند در کنار لایه ماهیچه ای) یا سروزا (خارجی ترین لایه) دیواره معده گسترش یافته است. سرطان به 7 تا 15 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا از معده به اندام های مجاور مانند طحال، روده بزرگ، کبد، دیافراگم، لوزالمعده، دیواره شکم، غده فوق کلیوی، کلیه، یا روده کوچک یا به پشت شکم گسترش یافته است. سرطان به 1 تا 6 غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است.

مرحله IIIC: سرطان گسترش یافته است:

به زیر سروزا (لایه بافت همبند در کنار لایه ماهیچه ای) یا به سروزا (خارجی ترین لایه) دیواره معده. سرطان به 16 یا بیشتر غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا از معده به اندام های مجاور مانند طحال، روده بزرگ، کبد، دیافراگم، لوزالمعده، دیواره شکم، غده فوق کلیوی، کلیه، یا روده کوچک، یا تا پشت شکم. سرطان به 7 یا بیشتر غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است.

مرحله IV

در مرحله چهارم، سرطان به سایر قسمت‌های بدن مانند ریه‌ها، کبد، غدد لنفاوی دوردست و بافتی که دیواره شکم را می‌پوشاند گسترش یافته است.

سرطان معده پس از درمان می تواند عود کند.

سرطان ممکن است در معده یا در سایر قسمت‌های بدن مانند کبد یا غدد لنفاوی عود کند. در ادامه در قسمت دوم مقاله سرطان  که توسط پزشکان دقیقترین آزمایشگاه کرج تهیه شده است به درمان سرطان معده می پردازیم.با ما همراه باشید. 

پایان قسمت اول.