واکسن کرونا (بخش اول)

ویژه مراجعین

 

 

 

واکسن های پیشگیری از بیماری کروناویروس 2019 (کرونا) شاید بهترین امید برای پایان دادن به همه گیری باشد. اما از آنجایی که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به تأیید یا مجوز استفاده اضطراری از واکسن‌های کرونا ادامه می‌دهد، احتمالاً سؤالاتی دارید. در مورد مزایای واکسن های کرونا، نحوه عملکرد آنها، عوارض جانبی احتمالی و اهمیت ادامه اقدامات پیشگیری از عفونت اطلاعات کسب کنید. شما می توانید برای تشخیص کرونا از امکان آزمایش کرونا در منزل در شهر کرج استفاده کنید.

مزایای واکسن کرونا

مزایای دریافت واکسن کرونا چیست؟

واکسن کرونا ممکن است:

از ابتلای شما به کووید-۱۹ یا بیماری شدید یا مرگ به دلیل کووید-۱۹ جلوگیری کند

از انتشار ویروسی که باعث کرونا می شود به دیگران جلوگیری کند

به تعداد افرادی که در جامعه از ابتلا به کرونا محافظت می‌شوند، اضافه کند - گسترش بیماری را سخت‌تر می‌کند و به ایمنی جامعه کمک می‌کند.

جلوگیری از انتشار و تکثیر ویروسی که باعث کرونا می شود، که به آن اجازه می دهد جهش پیدا کند و احتمالاً در برابر واکسن ها مقاوم تر شود.


آیا باید واکسن کرونا را دریافت کنم حتی اگر قبلاً کرونا داشته باشم؟

ابتلا به کرونا محافظت طبیعی یا مصونیت در برابر عفونت مجدد با ویروسی که باعث کرونا می شود، ارائه می دهد. تخمین زده می‌شود که عفونت با ویروسی که باعث کرونا می‌شود و واکسیناسیون هر دو منجر به خطر کم عفونت دیگری با نوع مشابه برای حداقل ۶ ماه می‌شوند.

اما از آنجایی که عفونت مجدد امکان پذیر است و کرونا می تواند عوارض پزشکی شدیدی ایجاد کند، توصیه می شود افرادی که قبلاً کرونا داشته اند واکسن کرونا را دریافت کنند.

علاوه بر این، واکسیناسیون کرونا ممکن است محافظت بهتری نسبت به بیمار شدن با کرونا ارائه دهد. یک مطالعه اخیر نشان داد که احتمال ابتلای مجدد به کووید-۱۹ در افراد واکسینه نشده که قبلاً کووید-۱۹ داشته اند، بیش از دو برابر افراد کاملاً واکسینه شده هستند.

تحقیقات اخیر همچنین نشان می‌دهد افرادی که در سال 2020 کرونا را دریافت کرده‌اند و سپس واکسن‌های mRNA را دریافت کرده‌اند، سطوح بسیار بالایی از آنتی‌بادی‌ها را تولید می‌کنند که احتمالاً در برابر انواع فعلی و احتمالاً آینده مؤثر هستند. برخی از دانشمندان به این ایمنی هیبریدی می گویند. 

اگر برای کرونا با آنتی بادی هایمونوکلونال یا پلاسمای دوران نقاهت درمان شده اید، 90 روز قبل از دریافت واکسن کرونا صبر کنید.

 

 

ایمنی و عوارض جانبی واکسن کرونا

چه واکسن‌های کرونا مجاز یا تایید شده‌اند و چگونه کار می‌کنند؟

در حال حاضر، چندین واکسن کرونا در حال آزمایش بالینی هستند. FDA به بررسی نتایج این آزمایش‌ها قبل از تأیید یا مجوز استفاده از واکسن‌های کرونا ادامه می‌دهد. اما از آنجایی که نیاز فوری به واکسن‌های کرونا وجود دارد و فرآیند تأیید واکسن FDA ممکن است ماه‌ها تا سال‌ها طول بکشد، FDA ابتدا مجوز استفاده اضطراری را به واکسن‌های کرونا بر اساس داده‌های کمتر از حد معمول صادر کرد. داده ها باید نشان دهند که واکسن ها ایمن و مؤثر هستند قبل از اینکه FDA مجوز یا تأیید استفاده اضطراری را بدهد. واکسن‌های دارای مجوز یا تاییدیه استفاده اضطراری FDA عبارتند از:

واکسن Pfizer-BioNTech کرونا. FDA واکسن کرونا Pfizer-BioNTech که اکنون Comirnaty نامیده می شود را برای جلوگیری از کرونا در افراد 16 ساله و بالاتر تأیید کرده است. FDA پس از اینکه داده ها نشان داد واکسن ایمن و مؤثر است، Comirnaty را تأیید کرد. واکسن کرونا Pfizer-BioNTech 91 درصد در پیشگیری از ویروس کرونا با علائم در افراد 16 ساله و بالاتر موثر است.

این واکسن هنوز تحت مجوز استفاده اضطراری برای کودکان 12 تا 15 ساله است. این واکسن 100% در پیشگیری از کرونا در کودکان 12 تا 15 ساله موثر است. این واکسن نیاز به دو تزریق با فاصله 21 روز دارد. در صورت نیاز، دوز دوم را می توان تا شش هفته پس از اولین دوز تجویز کرد.

این واکسن اکنون تحت مجوز استفاده اضطراری برای کودکان 5 تا 11 ساله نیز در دسترس است. این واکسن حدود 91 درصد در پیشگیری از کرونا در کودکان 5 تا 11 ساله مؤثر است. این واکسن به دو تزریق با فاصله 21 روز نیاز دارد. همچنین حاوی دوز کمتری نسبت به واکسن Pfizer-BioNTech کرونا است که برای افراد 12 ساله و بالاتر استفاده می شود.

واکسن کرونا مدرنا واکسن کووید-۱۹ مدرنا ۹۴ درصد در پیشگیری از کووید-۱۹ با علائم مؤثر است. این واکسن برای افراد 18 سال و بالاتر مجاز است. نیاز به دو تزریق به فاصله 28 روز دارد. در صورت نیاز، دوز دوم را می توان تا شش هفته پس از اولین دوز تجویز کرد.

واکسن جانسن/جانسون و جانسون کرونا. در آزمایش‌های بالینی، این واکسن 66 درصد در پیشگیری از ویروس کرونا با علائم - از 14 روز پس از واکسیناسیون، مؤثر بود. این واکسن همچنین 85 درصد در پیشگیری از بیماری شدید کرونا - حداقل 28 روز پس از واکسیناسیون - مؤثر بود. این واکسن برای افراد 18 سال و بالاتر مجاز است. نیاز به یک تزریق دارد. FDA و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه کرده اند که استفاده از این واکسن در ایالات متحده ادامه یابد زیرا فواید آن بیشتر از خطرات است. اگر این واکسن به شما تزریق شود، باید در مورد خطرات و علائم احتمالی مشکل لخته شدن خون به شما آموزش داده شود.

هر دو واکسن Pfizer-BioNTech و Moderna کرونا از RNA پیام رسان (mRNA) استفاده می کنند. کروناویروس ها دارای ساختاری میخ مانند در سطح خود هستند که پروتئین S نامیده می شود. واکسن‌های mRNA کووید-۱۹ به سلول‌ها دستورالعمل‌هایی برای ساخت یک قطعه بی‌ضرر از پروتئین S می‌دهند. پس از واکسیناسیون، سلول‌های شما شروع به ساخت قطعات پروتئینی و نمایش آن‌ها روی سطوح سلولی می‌کنند. سیستم ایمنی شما پروتئین را تشخیص می دهد و شروع به ساختن پاسخ ایمنی و ساخت آنتی بادی می کند.

واکسن جانسن/جانسون و جانسون کووید-۱۹ یک واکسن ناقل است. در این نوع واکسن، مواد حاصل از ویروس کرونا به نوع دیگری از ویروس زنده ضعیف شده مانند آدنوویروس وارد می‌شود. هنگامی که ویروس ضعیف شده (ناقل ویروسی) وارد سلول‌های شما می‌شود، موادی را از ویروس کرونا تحویل می‌دهد که به سلول‌های شما دستور می‌دهد تا از پروتئین S کپی کنند. هنگامی که سلول های شما پروتئین های S را روی سطوح خود نشان می دهند، سیستم ایمنی بدن شما با ایجاد آنتی بادی ها و گلبول های سفید دفاعی پاسخ می دهد. اگر به ویروسی که باعث کرونا می شود آلوده شوید، آنتی بادی ها با ویروس مبارزه می کنند.

واکسن‌های ناقل ویروسی نمی‌توانند باعث آلوده شدن شما به ویروس کووید-۱۹ یا ویروس ناقل ویروسی شوند. همچنین، ماده ای که تحویل داده می شود بخشی از DNA شما نمی شود

آیا واکسن کرونا می تواند کرونا را به شما بدهد؟

خیر. واکسن‌های کرونا که در حال حاضر در ایالات متحده تولید می‌شوند، از ویروس زنده‌ای که باعث کرونا می‌شود استفاده نمی‌کنند. در نتیجه، واکسن‌های کووید-۱۹ نمی‌توانند باعث شوند که شما به کووید-۱۹ مبتلا شوید یا اجزای واکسن را از بین ببرید.

به خاطر داشته باشید که چند هفته طول می کشد تا بدن شما پس از دریافت واکسن کرونا ایمنی ایجاد کند. در نتیجه، ممکن است دقیقاً قبل یا بعد از واکسینه شدن به ویروسی که باعث کرونا می‌شود آلوده شوید.

 

عوارض جانبی عمومی احتمالی واکسن کرونا چیست؟

واکسن کرونا می تواند بعد از اولین یا دومین دوز عوارض جانبی خفیف ایجاد کند، از جمله:

درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق واکسن

تب

خستگی

سردرد

درد عضلانی

لرز

درد مفاصل

تهوع و استفراغ

احساس ناخوشی

تورم غدد لنفاوی

پس از دریافت واکسن کرونا به مدت 15 دقیقه تحت نظر خواهید بود تا ببینند آیا واکنش آلرژیک دارید یا خیر. اکثر عوارض جانبی در عرض چند روز از بین می روند. عوارض جانبی پس از دوز دوم ممکن است شدیدتر باشد. بسیاری از افراد عوارض جانبی ندارند.

واکسن کرونا ممکن است عوارض جانبی مشابه علائم و نشانه های کرونا ایجاد کند. اگر در معرض کرونا قرار گرفته اید و بیش از سه روز پس از واکسن زدن علائمی در شما بروز می کند یا علائم بیش از دو روز طول می کشد، خود را ایزوله کرده و آزمایش دهید.

 

عوارض جانبی طولانی مدت واکسن کرونا چیست؟

از آنجایی که آزمایش‌های بالینی واکسن‌های کرونا تنها در تابستان 2020 آغاز شده است، هنوز مشخص نیست که آیا این واکسن‌ها عوارض جانبی طولانی‌مدتی خواهند داشت یا خیر. با این حال، واکسن ها به ندرت عوارض جانبی طولانی مدت ایجاد می کنند.

اگر سؤال یا نگرانی بیشتری در مورد علائم خود دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

 

آیا واکسن کووید-۱۹ می تواند بر قلب تأثیر بگذارد؟

در ایالات متحده، افزایش موارد گزارش شده از میوکاردیت و پریکاردیت پس از واکسیناسیون mRNA کرونا، به ویژه در مردان 12 تا 17 ساله مشاهده شده است. میوکاردیت التهاب عضله قلب است، در حالی که پریکاردیت التهاب پوشش خارجی است. قلب. این گزارش ها نادر هستند. یک مطالعه نشان می دهد که خطر میوکاردیت در یک هفته پس از واکسینه شدن کامل با واکسن Pfizer-BioNTech حدود 54 مورد در هر میلیون دوز داده شده به مردان 12 تا 17 ساله است.

از موارد گزارش شده، این مشکل بیشتر پس از دوز دوم واکسن کرونا و معمولاً طی چند روز پس از واکسیناسیون کرونا رخ می دهد. اکثر افرادی که تحت مراقبت قرار گرفتند پس از دریافت دارو و استراحت احساس بهتری داشتند. علائمی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

درد قفسه سینه

تنگی نفس

احساس تند تپش، بال زدن یا تپش قلب

اگر شما یا فرزندتان هر یک از این علائم را در عرض یک هفته پس از دریافت واکسن کرونا مشاهده کردید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

منتظر قسمت دوم واکسن کرونا باشید.